Prima înfrângere din meciurile de pregătire din Slovenia: UTA –  Al Fateh 0 – 2

uta slovenia

UTA –  Al Fateh 0 – 2 (0 – 0)

Echipa UTA a disputat ieri seară al treilea joc de verificare în cantonamentul din Slovenia. Parteneri de întrecere au fost Al Fateh din Arabia Saudită.
Antrenorul Laszlo Balint a început jocul în următoarea formulă: Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Stancu, Hrezdac, Lorenzi, Ursu, Miculescu, Bustea, Buhacianu.
În minutul 7 portarul Iacob a copis o imprudență și a urmat un penalty apărat de acesta. Puțin după jumătatea primei reprize Bustea a cerut un penalty. Buhăcianu a părăsit terenul în minutul 34, a intrat Cipri Rus. Cu un minut înainte de pauză, Rus a centat și Bustea a reluat peste poartă. UTA a încheiat prima parte în ofensivă.
Arabii au deschis scorul în primul minut după pauză cu un șut în stânga portarului Iacob. În minutul 67, Ursu a executat o fază fixă, portarul și-a pus echipa pe contraatac și s-a făcut 0 – 2
Miculescu a arătat bună diponibilitate de joc el fin cel care a ratat ultima ocazie pentru UTA în minutul 72 cu un șut peste poartă. A mai evoluat Pușcaș.

Meciul de campionat a fost devansat
UTA joacă astăzi un nou meci de pregătire, cu sloveni de la ND Dravinja, din liga a treia, datorită celor de la FRF care au decis ca meciul din prima etapă cu Dunărea Călărași să fie devansat, cantonamentul arădenilor devine astfel mai scurt, mutarea a survenit la cererea televiziunilor. David Miculescu se alătură astăzi lotului reprezentativ pregătit de Laurențiu Roșu, dar va revenii pe 1 august la Arad. Va evolua sâmbătă de la ora 13 în meciul de campionat, apoi va pleca pe calea aerului la București pentru dubla amicală a lotului reprezentativ cu Israelul.

Articol asociat:

UTA zburdă în amicale: 6 – 0 cu slovenii de ligă secundă de la NK Rogaska

Etichete: Al Fateh, david miculescu, dravinja, Laszlo Balint, Laurențiu Roșu, UTA
Intervenție dificilă a pompierilor din Gurahonț, Sebiș și Ștei: un camion încărcat cu hârtie a ars spectaculos pe DN 76, lângă satul Groși [FOTO]
Când niște FRATELLI DI NAPOLI și Călin Bibarț se ocupă de REABILITARE, se naște o asociere dintre două firme italiene – una „pe zero” și cealaltă „pe minus”– care câștigă o „licitație” de 2 milioane de euro pentru reabilitarea unui Colegiu Național, MONUMENT ISTORIC