Remiză spectaculoasă cu o intervenție salvatoare a lui Iacob pe final de meci

74369b87 a8d4 47e3 9ef9 a9156f1887df

UTA – CS Mioveni 1 – 1 (1 – 1)

Ziua celui mai greu meci de până acum pe teren propriu în acest sezon a sosit azi, când la Arad a sosit viceliderul CS Mioveni. Argeșenii au început bine cu un gol în debutul meciului după o acțiune lucrată, și încă o ocazie apoi a preferat să reacționeze pe contre.  UTA a ripostat urcând liniile și ocaziile au apărut. Elevii lui Laszlo Balint au egalat meritat pe finalul primei reprize. Portarul Croitoru a mai avut emoții în câteva rânduri până atunci, dar atacurile arădenilor nu au nimerit ținta.  În minutul 5, portarul Florin Iacob a fost nevoit să iasă în afara careului pentru a interveni cu capul în fața tânărului Istfan. Trei minute mai târziu, oaspeții au deschis scorul. Putea fi 0 – 2 în minutul 10, dar Iacob a rămas pe picioare și a respins mingea lui Istfan. UTA a avut prima ocazie în minutul 18, după o fază fixă, Stancu a trimis pentru Buhăcianu, acesta a centrat iar Moise a reluat la vinclu, minge respinsă de Flavius Croitoru. După o jumătate de oră de joc, arădenii au ratat o ocazie uriașă, David Miculescu a lăsat centrarea lui Stancu, pentru Alex Ioniță venit din spate cu toată poarta în față, trage pe lângă colțul lung din 6 metri, ușor lateral dreapta.  După o cursă a lui Buhăcianu, Miculescu a reluat mingea în plasă în minutul 45+1, dar s-a semnalizat o poziție afară din joc!

În debutul părții secunde Valentin Balint simula în careu un contact cu portarul Iacob, dar nu a primit nici măcar cartonaș galben nici penalty. În replică în minutul 59, Buhăcianu a profitat de o ieșire greșlită a lui Croitoru dar a reluat cu capul alături. În minutul 68, Cipri Rus a reluat puteric mingea a fost deviată de un adversar și a ocolit poarta. Același Rus a centrat perfect pentru Miculescu care a reluat slab, portarul plecase din acea zonă dar Burnea a respins de pe linia porții. În minutul 83, Massaro nu a reușit să treacă de Iacob și a ieșit cu mingea în afara terenului. Massaro scapă singur spre poartă, trage pe jos, Iacob a respins cu piciorul Meciul a fost mai puțin spectaculos în partea secundă fiecare echipă încercînd să dea lovitura pe contre în ultimele 10 minute. Ocaziile mai mari au aparținut oaspeților în ultimele minute de joc. A rezultat un meci frumos peste nivelul multor meciuri din liga secundă. Cu această remiză, CS Mioveni rămâne neănvinsă, prin jocul rezultatelor UTA urcă temporar pe podium  dar cu un meci mai puțin disputat, runda a șaptea se va încheia săptămâna viitoare. În etapa următoare UTA se va deplasa la Târgu Jiu pentru meciul cu Pandurii.

Minutul 8; Valentin Iacob a centrat de pe dreapta pentru Valentin Coșereanu care a reluat cu capul, mingea a șters bara din stânga și a intrat în plasă, 0 – 1.

Minutul 42, lovitură de colț executată scurt de Moise până la Stancu, acest a tras puternic, Croitoru a respins până la Alex Ioniță care a marcat la debut cu un șut puternic, 1 – 1.

UTA: Fl. Iacob – A. Rus, Fl. Ilie, Șeroni, Stancu – Miculescu, Lorenzi, Moise, Bustea – Ioniță, Buhăcianu. Au mai evoluat: Ursu, C. Rus, Tomozei. Antrenor: Lazlo Balint.

CS Mioveni: F. Croitoru – Robert Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea – R. Costin, Anghelina – Istfan, Coşereanu, Hergheligiu – Val. Balint. Au mai evoluat: Șerban, Massaro, Alexe.

***

Articol asociat:

CS Mioveni vine neînvinsă la Arad

Etichete: buhăcianu, CS Mioveni, iacob, massaro, UTA
Al XV-lea START al Trofeului „Ilie Năstase” se dă azi, la Activ Club
Eroii bătăliei de la Păuliş nu sunt uitaţi! Au trecut 75 de ani de la glorioasa victorie prin care a fost apărată Valea Mureşului