Reprezentativa de JUNIORI ai României condusă de arădeanul Oprescu a învins Suedia

România U19 – Suedia U19 2-1 Au marcat: Markovic 79′, Petrila 87’/Kimpioka 84′)

România:Rus – Jurj, Ehmann, Manolache, S. Șerban – M. Șerban, Toma (Chiriac)–  Horșia ( Mihăilă), Robert (Sefer ), Duminică (Petrila) – Burghele ( Markovic ). Selecționer: Daniel Oprescu
Suedia:Tannander – Kruger-cpt, Stalheden,Ousou – Holm, Pichkah, Tannus, Yakob (Hussein), Kulusevski – Froling ( Kimpioka), Said Adan (Gwargis) .

Selecționer: Viktor Eriksson

Naționala U19 a câștigat cu 2-1 primul meci disputat prin golurile înscrise de Valentin Mihăilă și Claudiu Petrila.

După o primă repriză încheiată fără gol, schimbările efectuate de selecționerul Daniel Oprescu au avut succes. Intrat în minutul 66, Jovan Markovic a deschis scorul în minutul 79. Suedezii au egalat 5 minute mai târziu, în urma unui contraatac al lui Kimpioka, însă Claudiu Petrila a reușit să marcheze golul victoriei în finalul partidei. În primul joc din această dublă, reprezentativa pregătită de arădeanul Daniel Oprescu s-a impus cu scorul de 1 – 0.

Această ”dublă” amicală este ultimul test de verificare al tricolorilor înainte de startul calificărilor pentru Campionatul European Under 19 de anul viitor.

Etichete: buftea, daniel oprescu, jurj, România, rus, serban toma, Suedia
Arădenii Adi Petre și Dennis Man au strălucit în campania de calificare a NAȚIONALEI la „Campionatul European de fotbal Under-21”
Ilie Cheşa: Achiziţia de autobuze electrice constituie o soluţie pentru problema transportului în comun din Arad