Revenirea lui Balint pe banca tehnică nu a produs șocul dorit de arădeni. Petrolul – UTA: 2-1

petrolul - uta
Petrolul Ploiești – UTA 2-1 (0-0)

Stadion „Ilie Oană”, teren bun, timp excelent pentru fotbal, spectatori 8.000.

Au marcat: Jair – penalty, min. 51, Irobiso – min. 67, respectiv Otele – min. 75.

Petrolul: Vâlceanu – Borța, Mathaus, Meijers, Huja, Țicu – Seto, Jair, Cioiu (Budescu) – Grozav (Dumitriu) – Irobiso.
Antrenor: . Nicolae Constantin

UTA: Iacob – Abeid, Chindriș (Ubbink), Hoxhallari, Dobrescu – Batha, Anton – Stahl (Keșeru), R. Pop (Negoescu), Otele (Jobello) – Postolachi.
Antrenor: Laszlo Balint

Au arbitrat: M. Barbu (Făgăraș) – la centru, I. Bucsi (Sf. Gheorghe) și S. Slabu (Brașov) – asistenți.

Revenirea lui Balint pe banca tehnică nu a produs șocul dorit de arădeni.

UTA a arătat rău și la Ploiești, o echipă obosită, fără inspirație și fără șut pe poartă în primele 45 de minute. Nici Petrolul nu a jucat un fotbal demn de prima ligă în repriza I, dar imediat după pauză a dat lovitura.

Arbitrul Marian Barbu a avut nevoie de VAR pentru a dicta o lovitură de la 11 metri, transformată de Jair în minutul 51. Balint a forțat cu Ubbink și Keșeru, indezirabilii din mandatul lui Ilie Poenaru, dar golul a venit tot în poarta lui Iacob. Irobiso a trecut de portar și a trimis în poarta goală, în minutul 67.

Finalul a fost aprins de reușita norocoasă a lui Otele, după trei sferturi de oră.
Nici momente tensionate n-au fost în teren, singurul eveniment „aprins” al partidei a fost eliminarea lui Irobiso, pentru un gest nesportiv, în prelungiri.

Petrolul s-a apărat precis în final, a avut noroc la ultima fază, a ajuns la 3 victorii consecutive, 26 de puncte, și își consolidează poziția de play-off.