Ripensia – UTA  1 – 0. Kanda a avut două goluri anulate

ripi uta 2

Ripensia – UTA  1 – 0 (0 – 0)

Incurajată de peste 100 de fani UTA a evoluat la Timișoara pe arena Dan Păltinișanu în fața celor de la Ripensia, două nume de tradiție din fotbalul intern.
Primul sfert de oră a fost unul de echilibru fără ocazii notabile cu o ușoară posesie superioară pentru arădeni.
După 25 de minute de joc apare prima ocazie dar o notăm în dreptul gazdelor Mansour a reluat spectaculos puțin peste poartă o centrare a lui Toma. Același Toma a trimis o centrare în minutul 35 și gazdele au cerut un hent în careu făcut de Șeroni. Pănă la pauză, timișorenii au fost mai prezenți în atac dar două execuții ai lui Mansour au fost defectoase. Periculosul atacant nu a mai greșit ținta la numai trei minute scurse din partea secundă. După gol, UTA a resimțit șocul și a avut câteva minute fără reacție. În minutul 60, Cipri Rus a tras, portarul gazdelor a respins, Kanda a reluat în poartă, dar asistentul a semnalizat o poziție afară din joc, Un plus ofensiv a fost intrarea lui Stahl care a trimis două centrări periculoase în careul advers, Rus și Kanda nu au reușit să devieze mingea cu capul. În minutul 80, Kanda a avut un nou gol anulat În ultimele 12 minute Ionuț Popa a făcut o mutare ofensivă prin intrarea lui D. Popa, dar ocazia de gol a fost la poarta lui Bodea. Acesta a respins în minutul 87 o boltă trimisă de Țiereanu de la 45 de metri, mingea se ducea la vinclu. Au fost acordate 5 minute suplimentare, dar scorul a rămas același. UTA a pierdut cu Ripensia, confruntarea cu Timișoara continuă sâmbătă când la Arad sosește ACS Poli.

Așa s-a marcat:
Minutul 48, Toma a pasat excelent pentru Mansour, care a reluat din careul mic pe lângă Bodea, 1 – 0.
Ripensia: Moldovan – Adrian Popa, Tînc, Apro, Străuț, Stoi, Burdeț, Toma, Monea, Zaluschi, Mansour. Au mai evoluat: Stoica, Drăghici și Țiereanu. Antrenor: Alexandru Pelici.
UTA: Bodea – Costin, El Hasni, Șeroni, Copaci – Neagu, Melinte – Ciucur, Miculescu, Kanda – Ciprian Rus. Au mai evoluat: Stahl, D. Popa Antrenor: Ionuț Popa.
Arbitri: Marius Chițu – Gabriel Cătană, Răzvan Dobre (toți din Târgoviște). Observatori: Cristian Petrean (Hunedoara), Teodora Albon (Cluj)

Etichete: ACS Poli, alexandru pelici, cipri rus, Ionut Popa, Kanda, ripensia
O femeie de 67 de ani s-a sinucis aruncându-se în fântâna casei sale din satul CIL
”The Lily of Life” (Crinul Vieții) – o lucrare REGALĂ… pentru că „iubim aceleași frumuseți și înțelegem aceleași vise”

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…