Sepsi Sf. Gheorghe – ICIM Arad 91 – 64, în turul semifinalelor Campionatului Național

icim 222

Sepsi Sf. Gheorghe – ICIM Arad 91 – 64 (24 – 13; 18 – 14; 23 – 11; 26 – 26)

Fetele de la ICIM au jucat în această seara primul meci din semifinalele campionatului național de baschet feminin. Primul joc a fost programat pe terenul campioanei Sepsi Sfântu Gheorghe. Covăsnencele au fost mereu în față pe tabela de scor 11 – 7 după cinci minute de joc după 10 minute de joc, scorul a fost 24 – 13, arădencele au un start mai greu, fapt văzut și în meciul cu târgoviștencele. În debutul sferului doi gazdele au mai pus cinci puncte între ele și gruparea arădeană. Cu cinci minute înainte de pauza mare scorul a fost 31 – 19 (7 – 6). Pe finalul sfertului doi arădencele au trecut la conducere în această perioadă 9 – 11. Pana la finalul sfertului doi, gazdele au mai pus câteva puncte diferență, dar sfertul doi a fost mult mai echilibrat, 42 – 27 (18 – 14).
După pauza mare, gazdele au deschis seria punctelor, după cinci minute din această perioadă scorul pe tabelă era 52 – 29 (12 – 2) cu un plus de 10 puncte pentru covăsnence. Arădencele au reușit pentu scurt timp să echilibreze scorul dar finalul sfertului trei a consemnat 65 – 38 (23 – 11). În acest prim joc nu se mai punea problema învingătoarei, dar pentru statistică ar fi fost convenabil un scor mai strâns. Ultimul sfer a debutat cu o triplă a gazdelar, dar în continuate acest sfert a continuat mai bine pentru arădence (6 – 15), gazdele și-au permis să se relaxeze în acest sfert cel puțin în primele minute ale sale, acest ultim sfert s-a încheiat egal cu multe puncte realizate de ambele combatante. De la gazde a evolat bine exarădeanca Ane Marei Godri Părău care a condus pe lista realizatoarelor până la pauza mare.

Următorul joc din această semifinală va avea loc în 25 aprilie tot în județul Covasna, chiar de zilele orașului. Confruntarea se dispută după sistemul cel mai bun din cinci jocuri.
Sepsi: Părău 10; Higgins 10; Pasic 15; Solopova 10; Slamova 16; Șipoș 9; Topuzovic 9; Demeter 4; Nagy, Kovacs.
ICIM: Fodor 11; Lee 16; Williams 11, Dzombeta 10; Ciotir 5; Hadzovic 3; Mercea 2; Bartok.

Etichete: Covasna, Dzombeta, Hadzovic, icim, părău, sepsi, williams
Cum îți alegi o nuntă sau alt eveniment IMPORTANT în cel mai dezvoltat oraș din Vestul României -TIMIȘOARA
Apucături de politician de la țară: INCOMPATIBIL, cu procesul pierdut și viața praf, consilierul Cosmin Groza din Hălmagiu umblă beat la volan până-l prinde Poliția

liga 3 frf

LIGA 3 | Cinci Doamne și toate cinci!

LIGA 3 – Rezultate etapa 17: Phoenix Buziaş – CS Socodor 6-3 Grancea 12,  Savu 13, 37, Românu 56, 83, Chistrugă 60 – Nicolescu 44/autogol, Ciornei 52, Mercioiu 70/penalty CSC Peciu…
razvan boita 1

Polițist arădean, vicecampion la Karate Kyokushin

La sfârșitul săptămânii trecute, în Oșorhei, jud. Bihor, s-a desfășurat Campionatul Național de Karate Kyokushin, pentru juniori și seniori. Răzvan Boita, agent de siguranță publică care își desfășoară activitatea la…