Set la zero cu Daco-Getica. Buhăcianu a marcat de patru ori!

uta dacogetica

UTA – Daco – Getica București 6 – 0 ( 2 – 0)

Echipa gazdă a arătat foarte proaspătă în meciul de azi cu Daco Getica în ciuda temerilor antrenorului Laszlo Balint, după efortul făcute în meciul de Cupa României cu Dinamo. Căpitanul arădenilor a deschis repede scorul după numai 12 minute, pentru ca încă un gol până la pauză să consemne o repriză dominată de UTA. Oaspeții s-au apărat aglomerat, portarul a avut câteva intervenții bune singur în fața atacanților lui Balint, bucureștenii nu au contat deloc în atac. Partea secundă a fost dominată și mai categoric de UTA Buhăcianu și-a demonstrat pofta de gol bine servit de colegi. UTA părea că nu mai forțează după golul trei, totuși  făcut pe final scorul etapei și a mai ratat în total încă șase ocazii clare. UTA a făcut un antrenament în fața unui adversar modest care a trimis primul șut spre poarta arădeană cu 20 de minute înainte de final. În runda următoare UTA v-a sta datorită cererii de amânare a meciului cu Rapid ca urmare a convocării a doi jucători la acțiunile lotului reprezentativ de juniori Under 19. Elevii lui Balint vor evolua în campionat la jumătatea lunii octombrie în deplasare la Turnu Măgurele. Această situație nu este încă definitivă, întrucât Isac unul din jucătorii convocați s-a accidentat în jocul de azi și nu a mai continuat meciul. Rămâne de văzut care va fi situația până luni.

Minutul 12, Ioniță a pasat în fața careului pentru Cipri Rus, acesta trage putenic din poziție centrală în dreapta portarului, 1 – 0.

Minutul 42, Ioniță îl servește pe Buhăcianu care pune latul stabilind scorul pauzei, 2 – 0.

Minutul 67, centrare Ursu, reluare din 6 metri Buhăcianu, 3 – 0.

Minutul 75, o minge aruncată de Ioniță din terenul arădean îl găsește singur pe Buhăcianu care înscrie din 13 metri, 4 – 0.

Minutul 83, proaspăt intrat Oroian face o acțiune personală, a centrat pentru Ursu care a deviat în plasă cu toată opoziția portarului care a atins mingea, 5 – 0.

Minutul 86, Romario Moise îl găsește cu o pasă pe Buhăcianu care înscrie de la 11 metri pe sub portar stabilind scorul final, 6 – 0.

UTA: Iacob – A. Rus, Melinte, Fl. Ilie, Tomozei – Moise, Isac – Miculescu, C. Rus, Buhăcianu – Ioniţă.  Au mai evoluat: Ursu, Lorenzi, Oroian.

Daco – Getica: Began – Puțaru, Al. Stoica, R. Prodan, Jica – R. Neacșu, Iani – M. Stancu, M. Mihai, Voineag – Răducan. Au mai evoluat: Tudorică, Al. Gheorghe, Cuibari.

Arbitri: Andrei Țiții (Șura Mică – Sibiu), Radu Despa, Cristian Lucaci (ambii din Baia Mare). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei)

Observatori FRF: Dan Monea (Aiud), Romeo Malac (Timișoara).

Etichete: alex ioniță, balint, buhăcianu, daco getica, oroian, romario moise, UTA