„Șoimii” au pierdut derby-ul Ligii a III-a cu „Școlarii” de la Reșița… așa că ADIO, PROMOVARE!

csm soimii csm resita

Șoimii Lipova – CSM Școlar Reșița 0 – 2 ( 0 – 1)

Șoimii Lipova au stat astăzi la mâna rezultatului direct în meciul derby al seria a patra din liga a treia la fotbal. De pe locul doi, elevii lui Sabău au primit la Pâncota vizita liderului Școlar Reșița. Pe un teren greu, gazdele au început jocul de la 0 – 1, gol încasat repede în minutul 7 după o fază fixă Vădrariu a centrat din corner, mingea a fost deviată până la Velcotă care a trimis în plasă. Două minute mai târziu, Dobran și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, cartonaș roșu direct, pentru o intrare cu talpa. Practic aceste evenimente au marcat prima repriză. În minutul 25, ex-arădeanul Vădrariu a părăsit terenul accidentat, iar cinci minute mai târziu Staiu a trimis mingea în transversală. După pauză Lipova a adoptat o apărare în trei un risc asumat, accentul fiind pus pe atac prin două schimbări ofensive. În ciuda acestei mutări, reșițenii își dublează avantajul în minutul 63 când Staicu îl păcălește pe Filip și înscrie în poarta goală spre bucuria celor 100 de spectatori veniți din Valea Domanului. Obrad putea readuce Lipova în cărți, dar a ratat în minutul 72 o ocazie uriașă, una dintre puținele ocazii. O jumătate de ocazie o notăm și în contul oaspeților. CSM Reșița s-a desprins în clasament, Șoimii nu au știut gestiona un meci cu o asemenea miză. Alta era situația dacă echipa lui Radu Pop nu pierea puncte importante pe terenul conjudețenei de la Cermei. O victorie a gazdelor ar fi adus un punct în fața reșițenilor cu două runde înainte de final. Un număr de zece puncte au recuperat reșițenii în fața lipovanilor în acest retur! CSM s-a impus și în tur cu același scor.

Lipova: Filip – Savin, Bercu, Vasiu, Filimon – Poiană, Lazea, Dobrean, D. Rusu – M. Popa – Istrate. Au mai evoluat Calvin, Obrad, Burlă, Marton
Reşiţa: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Vlădia, Vadasis – Breșneni, Toma – Velcotă, Ene, Vădrariu – Staicu. Au mai evoluat: Banac, Mierlici, Săulescu
Arbitri: Iulian Călin – Romică Bîrdeș, Gheorghiță Bălan (toți din Argeș)
Observatori: Nicolae Grigorescu ( Timișoara), Cristian Petrean ( Hunedoara).

Foto din meciul tur, sursa internet

Etichete: csm resita, liga a treia, Șoimii Lipova, vadrariu
Huiduită în stradă și lăudată în birourile oficialilor guvernamentali, Viorica Dăncilă a trecut prin Arad fără să înțeleagă NIMIC din nimicul nostru cel de toate zilele
ACEIAȘI actori, ACEEAȘI piesă: Europarlamentarele și lehamitea alegătorului de cursă lungă