TROFEUL „Ilie Năstase” a fost câștigat de bosniaca Nefisa Berberovic

tenis2
Andreea Mitu a pierdut finala Trofeului „Ilie Năstase” de la Arad
Favorita spectatorilor și a specialiștilor Andreea Mitu a fost învinsă de bosniaca Nefisa Berberovic cu 6-3, 0-6, 6-4, duminică, în finala turneului ITF Arad, dotat cu premii de 15.000 de dolari. Mitu (26 ani, 794 WTA), cap de serie numărul opt, s-a înclinat după o oră şi 47 de minute de joc, după ce a condus-o pe Berberovic (19 ani, 744 WTA), a şasea favorită, cu 4-1 în setul decisiv.
Românca, însoțită la Arad de fiul ei de doar 7 luni, Adam, a comis 6 duble greşeli, faţă de cinci ale adversarei și a câştigat doar trei puncte în ultimele patru ghemuri.
În semifinale, bucureşteanca Mitu, ce a învins-o în trecut pe Muguruza sau Bouchard, ajungând până pe locul 68 WTA, a surclasat-o, cu 6-0, 6-0, pe grecoaica Vasiliki Karvouni (18 ani, 1.223 WTA), tenismenă venită din calificări, după doar 49 de minute de joc. Ceva mai mult s-a întrebuinţat bosniaca Berberovic – aflată la primul trofeu de simplu din carieră -, ce a câştigat cu 6-3, 6-4 în faţa unguroaicei Alexa Pirok (21 ani, 1.082 WTA), după 85 de minute.
Triumf tricolor la dublu
Principalele favorite ale probei de dublu din turneul ce poartă numele primului număr ATP din istorie, Cristina Ene și Ioana Roșca, au avut nevoie de 69 de minute, pentru o victorie cu scorul de 6-3, 6-4 în faţa unei alte perechi tricolore, Ioana Gaşpar – Camelia Hristea (favorite 2).
Cele două festivități de premiere au fost oficiate de Ilie Năstase și reprezentanți ai Fundației Alber, afirmându-se, printre altele, că ediția viitoare va fi una cu premii de 25.000 de dolari.

Etichete: Ilie Nastase, ITF Arad, wta andreea mitu
[LIGA a IV-a – Etapa I] Remiză cu goluri în meciul etapei la Curtici. Poftă de goluri în campionat
Povestea „fundașului de fier” al UTA-ei va fi lansată marți, la  Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol“