Unirea Brăila – UTA. Remiză albă cu ocazii mai clare pentru arădeni

dacia braila uta

Dacia Unirea Brăila – UTA 0 – 0

Unirea Brăila:  R. Avram –  Niță, Hamza,  Merville,  Coteț – Lu,  L. Gheorghe – Ciucureanu,  Maxim,  Hâmpea – Vitan. Au mai evoluat: Calu, Crăciun, Pleșa   Antrenor: Gheorghe Barbu.

UTA: Bodea – Costin,  Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu –  Stahl (căpitan),  Petra,  Vădrariu –  Rus. Au mai evoluat: Matei, Janos, Pop.  Antrenor: Ionuț Popa.

Arbitri: Claudiu Marcu (Constanța) – Cristian Voicu (Focșani), Alexandra Petrea (Bacău). Rezervă: Florin Dan (Chirnogi – Călărași)

Observatori FRF: Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Adrian Petre (Buzău).

Meci contând pentru runda a treia a ligii secunde de fotbal. În fața a doar 100 de spectatori și pe un gazon tare și cu denivelări, gazdele au avut primele două apariții notabile, dar de fiecare dată la pasa decisivă jucătorul nu a intrat în posesia balonului. Căitanul de astăzi a construit o acțiune a pasat bine pentru Cipri Rus care a reușit doar să șteargă mingea, ratnd în minutul 15 prima ocazie arădeană. Trecerea timpului a adus o dominare teritorială pentru arădeni, Petra, și Rus ratând ocazii fiind bine serviți de pe dreapta de Stahl. În minutul 39, Rus a căzut în contact cu portarul gazdelor și vede doar un cartonaș galben pentru simulare! UTA a mai apărut în căteva rânduri periculoasă în careul gazdelor, dar mingile erau respinse sau deviate în afara terenului de joc.

După pauză, tot gazdele au început mai bine dar Vădrariu a fost blocat de portar în minutul 52. În minutul 60, acțiune prelungită de atac Avram respinge cu piciorul șutul lui Enescu din careu. Tot UTA putea deschide scorul, dar centarea lui Vădrariu nu a putut fi deviată. Coulibaly a pătruns în careu și a șutat dar Avram a respins cu un reflex uluitor în minutul 75. Contrar cursului jocului, Manea a oprit un contraatac periculos în minutul 80. Finalul a fost pe contre în cele din urmă gazfele s-au mulțumit cu această remiză trăgând de timp. Sâmbăta viitoare vine la Arad Ripensia Timișoara.

Articol asociat

Ionuț Popa e supărat pe numeroasele ratări, dar și pentru arbitrajele din deplasare

Etichete: C, Ionut Popa, rus, UTA, vadrariu
„Zilele Aradului”: 17 – 26 august, 2018 [PROGRAM]
Spargem RECORDURI de război: 22 de ÎNMORMÂNTĂRI s-au oficiat sâmbătă, doar într-un singur cimitir din Arad!… UPDATE: „Maxim ȘASE!” 🙁