Universitatea Craiova poate fi lider dacă bate azi la UTA. UTA poate fi „echipa-erou” a campionatului dacă câștigă!

uta craiova

UTA se întoarce azi pe Arena Francisc Neuman după mai bine de o lună. Gazdele sunt în  fața unei echipe Universitatea Craiova, care dacă câștigă azi poate deveni lider, acest meci încheie runda a 13-a din

Liga Națională.  Din păcate, gazonul plin cu apă poate influența calitatea jocului.

„Suntem din nou în fața unui meci în care întâlnim o pretendentă la câștigarea campionatului, o echipă extrem de puternică. Suntem într-o situație puțin delicată prin prisma indisponibilităților cu care ne confruntăm, dar asta nu știrbește cu nimic din încrederea pe care o avem în potențialul nostru. Încercăm să bifăm a doua victorie pe teren propriu în Liga I, chiar dacă suntem conștienți de dificultatea meciului și de faptul că adverarii noștri vin setați să câștige cele trei puncte. Ne motivează și mai mult acest lucru. Încercăm și noi să fim foarte disciplinați, am lucrat toată săptămâna la aspectul disciplinei. Vrem să fim echilibrați și să credem în noi. I-am simțit pe băieți motivați și abordăm cu încredere meciul”, anticipează antrenorul principal Laszlo Balint.

UTA a rezistat bine pe Arena Națională, în fața FCSB. A fost 0-0 până în minutul 76, când, aflată deja în superioritate numerică, echipa gazdă a deschis scorul din penalty. Golurile 2 și 3 au fost marcate în prelungiri, astfel că scorul afișat pe tabelă a arătat o diferență mai mare decât cea de pe teren (3-0). UTA este pe locul 5 în clasamentul formei, cu 9 puncte câștigate în ultimele 5 etape, golaveraj 6-8 și pe locul 7 în clasamentul ligii. Arădenii au marcat în 3 din ultimele 4 meciuri . Ioan Hora, Vlad Morar și Neluț Roșu titulari de drept sunt suspendați, în vreme ce Pleașcă, Tescan și Tomozei au probleme medicale. La oaspeți lipsesc Ivanov, Koljic și Bic sunt indisponibili.  Bălașa a ieșit accidentat în etapa precedentă și nu se știe dacă va fi recuperat până la ora meciului. Cel mai probabil, Papp va face pereche cu Marius Constantin în centrul apărării. Antrenorul oltenilor, Corneliu Papură, a avut cuvinte elogioase pentru arădeni înaintea confruntării directe.

UTA – Universitatea Craiova se joacă  azi , 14 decembrie, de la ora 19:00 inițial ora de start era 21.00  și se vede în direct pe Look, Telekom și Digi Sport.

Arbitri: Marius Avram – Mircea Orbuleț (ambii București), Marius Badea (Rm. Vâlcea). Rezervă: Florin Marcu (Oradea). Observator: Florin Hîncu (Brașov).

În video – UTA – U Craiova 1-1 (1993)

Etichete: Corneliu Papură, Laszlo Balint, Universitatea Craiova, UTA
Părintele Ioan Iercoșan, preot paroh în Parohia Aldești și filia Voivodeni a trecut la viața veșnică, la vârsta de 66 de ani
USR – PLUS propune prelungirea termenului pentru demontarea aparatelor de aer condiționat de pe fațade