UTA a dat pe mere ce a luat pe pere

uta arad high 1

Așa se poate cataloga înfrângerea fotbaliștilor de la UTA pe teren propriu contra celor de la CS Balotești 1 – 2 (0 – 1). Gazdele au început slab partida rezultând chiar o ușoară dominare a ilfovenilor. În statistica jocului, prima mare ocazie în contul gazdelor a fost notată abia în minutul 34, când Adrian Petre reia cu capul din 7 metri pe lângă vinclul porții. În replică, trei minute mai târziu, Ovidiu Herea a trimis o minge în bara transversală, anticipând golul din minutul 43, când a fost faultat în careu și tot el a transformat lovitura de la punctul cu var, 0 – 1. După aproape 15 minute scurse după pauză, același Herea a driblat 2 – 3 jucători și a șutat în stânga lui Miron, 0 – 2. Noul intrat Stahl a trimis mingea în bară, iar cu 6 minute înainte de final UTA a beneficiat de un penalty ușor acordat la căderea în careu a lui Curtuiuș. Adrian Petre, golgheterul echipei a înscris de pe punctul cu var 1 – 2 și UTA a terminat meciul cu toată echipa în ofensivă, dar ocaziile lui Copil sau Curtuiuș, contează doar pentru statistică. După acest rezultat, UTA mai are doar șanse teoretice la locul secund ce duce direct în prima ligă, întrucât echipa lui Laurențiu Roșu va sta în acest sfârșit de săptămână și nu acumulează puncte. Locul trei ce duce la baraj nu mai poate fi pierdut întrucât CS Mioveni se află la 7 puncte în spatele arădenilor. UTA își așteaptă adversara pentru baraj!

„Am făcut o primă repriză slabă în care nu am putut să construim, să ne creem ocazii, de foarte puține ori am ajuns la poarta adversă” a declarat Laurențiu Roșu.

Etichete: Bogdan Miron, fotbal, Laurențiu Roșu, UTA
[VALORI ARĂDENE UITATE] IRIS BARBURA – dansatoarea-coregraf, avangardista, iubita lui Celibidache: un destin pe cât de excepțional, pe atât de tragic
„ADI Deșeuri” nu are activitate decât… teoretic – dar luptă în instanță pentru prețuri mai mici la serviciile de colectare