UTA a egalat pe final și a păstrat un punct la Arad

uta

UTA – Energeticianul 1 – 1 (0 – 1)

UTA a reușit să recupereze unii jucători cu probleme medicale, au intrat în teren încă din primul minut chiar dacă nu la capacitate fizică maximă. În acest context notăm un debut tânărul Hrezdac în vârstă de doar 17 ani. În minutul 8, UTA a avut o acțiune frontală, cobinație Rus – Oprea, dar ultimul a reluat alături
Joc anost între cele două careuri a adus prima jumatate de oră fără ocazii clare. Schimbări ofensive la UTA în debutul părții secunde și asta era să se concretizeze repede pe tabela de scor. În minutul 49, Manea îl servește bine pe Petra care din 6 metrii a reluat peste poartă. În minutul 54 un corner bătut scurt, Cubleșan a centrat de pe dreapta, Pop a retrimis cu capul de pe colțul lung Copaci a reluat slab. După o oră de joc, pe o greșală individuală, oaspeții au ratat prin Neagu din careul mare. Oaspeții au avut momente bune de joc prin Stoenac înaintea golului egalizator al lui Manea. După golul egalizator oaspeții au trecut de două ori pe lângă gol șutul lui Petre a fost scos de sub bară de Orlic în minutul 90 ca mai apoi Copaci să se opună golului în minutul 93 la ultima fază de joc.

Pentru UTA urmează o deplasare în orașul de pe Bega.
Minutul 40, Enescu a pierdut o minge în apropierea careului Enache prinde un șut de la 18 metri mingea șterge transversala și intră în poarta fostului coechipier, 0 – 1
Minutul 85, Manea a reluat din 10 metri o minge de la proaspătul intrat Janoș, 1 – 1

UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci – Oprea, Hrezdac – Cubleșan, Enescu, Petra – Rus. Au mai evoluat: R. Iuga, Alex Pop, Janoș. Antrenor: Ionuț Popa
Energeticianul: Miron – Tomozei, C. Achim, D. Lung, Drugă – R. Enache, Vl. Tudorache – Stoenac, Al. Dragu, L. Manole – C. Neagu. Au mai evolat: Cristea, Ionică, Robert Petre. Antrenor: Bogdan Andone
Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Adrian Mărginean (Aiud), Răzvan Nistoran (Reșița). Rezervă: Aurel Vărzan (Timișoara)
Observatori FRF: Marian Salomir (Cluj), Viorel Lolea (Reșița)

Etichete: energeticianul, Ionut Popa, liga doi, miron, UTA
Elevii de la Liceul de Construcții si Protecția Mediului au ecologizat zona împădurită de lângă Podul „Traian”