UTA a făcut cel mai bun meci din acest sezon și a venit cu toate punctele de la Clinceni

clinceni uta

Academica ClinceniUTA 0 – 3 (0 – 1)

Clinceni: Vâlceanu – Dobrescu, Patriche, Jutric, Fl. Achim – R. Andronic, Moulin, Ventura, A. Popa – D. Morar, Chunchukov. Au mai evoluat: Rusescu, Pashov, Chandarov, Toshev Markovic.

UTA: Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Shlyakov – D. Rusu, Vorobjovas, Roșu, Oroian – Antal, Roger jr. Au mai evoluat: Buhăceanu, Roumpoulakou, Albu, C. Rus și Miculescu.

Arbitri: Horia Mladinovici – Andrei Constantinescu și Cosmin Vatamanu (toți din București). Rezervă: Sorin Costreie (Buftea)

Observator FRF: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea).

Înainte de joc, gazdele porneau favorite prin poziția din clasament – locul 5. În liga secundă, gazdele de azi au câștigat toate cele 6 puncte, în vreme ce în tur scorul a fost alb. S-a jucat fără suporteri, avantajul terenului propriu fiind anulat de pandemie. Terenul nu s-a  prezentat în condiții bune.

Fazele importante ale jocului:

Gazdele au avut lovitura de începere, arădenii au recuperat și au trimis o minge în adâncime pentru Liviu Antal care, în secunda 27, a marcat cel mai rapid gol al sezonului. Roger a trimis periculos din lovitură liberă în fața careului oaspete în minutul 6. În minutul 16, Chunchukov reia din întoarcere o fază prelungită, șutând puțin alături. Gazdele au avut mai mult posesia. Minutul 28: Neluț Roșu – șut cu pământulîn brațele portarului.
Două schimbări forțate de accidentări a fost nevoit să facă antrenorul arădenilor: au ieșit accidentați Antal și Tomozei. Două ocazii în același minut 42 pentru gazde: mai întâi o lovitură de colț de pe stânga, când Chunchukov deviază până la Rusescu, care reia din 2 metri, dar se opune Iacob, respectiv când  Erico a respins șutul lui Chunchukov, ce se îndrepta spre poartă. Până la finalul primei părți, Rusescu a reluat cu capul alături de poartă.

Tot la poarta arădeană a început startul părții secunde, cu o intervenție a lui Iacob la șutul lui Chunchukov. În faza următoare Rusescu a cerut penalty la un contact cu Albu, arădenii au declanșat contraatacul din care s-a născut golul doi. După gol,  arădenii s-au văzut mai mult în joc: Roșu a fost aproape de gol, servit de Rusu. În minutul 59, gazdele cer un penalty pentru un presupus henț a lui Erico.
Au mai fost câteva faze fixe încheiate cu ocazii în careul arădean: A. Popa pasează din stânga, Dobrescu era singur în 12 metri, dar fundașul stânga al ilfovenilor scapă balonul pe sub picior. În minutul 72, după un corner al gazdelor, arădenii erau aproape  de golul trei, care a fost doar amânat: Rusu îi pasează inteligent lui Roumpoulakou la marginea careului, dar albanezul trage slab în Vâlceanu.
A venit însă al doilea gol reușit de Roger de la sosirea sa în orașul de pe Mureș, după reușita cu piteștenii: în minutul 80, Erico a fost lovit de Markovic, dar arbitrul dictează penalty, executat de Chunchukov  în stânga alături de poartă.

În runda următoare la Arad vin sibienii de la FC Hermannstadt, meci programat duminică, în vreme ce echipa lui Poenaru  merge la FCSB.

Etichete: clinceni, rusescu, UTA
Fostul director al „Fornetti Romania”, juristul de 43 de ani Tóth Csaba este nominalizarea UDMR pentru funcția de PREFECT al Aradului
„Gașca lui Farcașiu” de la Târnova este acuzată că și-a însușit din BANII DE MÂNCARE ai pensionarilor care beneficiază de OUG 115/2020 pentru sprijinirea persoanelor defavorizate!