UTA a zdrobit Foresta cu 8 – 1 și e salvată matematic de la retrogradare

bucurie uta

UTA – Foresta Suceava 8 – 1  (3 – 0)

UTA: Bodea – Dan, Manea, Roșca, Burlă – Tănase, Petra – Curtuiuș, Buia, Hlistei – D. Popa. Au mai evoluat: A. Iuga, Stahl, Markovic
Foresta: Began – O. Onofraş, Mateciuc, Opriş, Mușea – Vl. Stănescu – Secrier, Lupușor, Sumanariu, Cerlincă – M. Matei. A mai evoluat, Netea
Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – Nicolae Chițoiu (Timișoara), Călin Cimponeriu (Lugoj). Rezervă: Claudiu Gaitin (Lugoj).
Observatori FRF: Romeo Malac, Zaharia Ciev (ambii Timișoara).

UTA a primit azi la matineu vizita unei echipe din subsolul clasamentului. Cu Ionuț Popa antrenor interimar, UTA avea nevoie de golaveraj pentru a ajunge la o situație pozitivă la acest capitol. În chiar minutul 2, D. Popa a deschis scorul din pasa lui Curtuiuș, astfel că cele trei puncte erau asigurate. Darius Buia a majorar scorul în minutul 27 după o față creată de același Popa. Autorul primului gol a stabilit și rezultatul la pauză cu o dublă în minutul 44. Partea secundă a început în forță ca și debutul jocului, Hilistei și Curtuiuș au dus scorul la 5 – 0 în minutul 50. Darius Buia cu un lob își trece și el numele pe lista marcatorilor. Cu zece minute înainte de final, portarul oaspeților s-a accidentat și a fost înlocuit de juniorul Bîlbă. Lupușor a redus din diferență în urma unui contraatac în minutul 86, iar UTA a stabilit scorul final în minutul 90 – triplă a celui care a deschis scorul.

Peste o săptămână, UTA merge la Oradea pentru meciul cu Luceafărul, iar apoi în intermediară vine Ripensia Timișoara.

Etichete: foresta, liga 2, Siria, suceava, UTA
Din seria „ASTA înseamnă să fii FARAON de Arad”: în timp ce DOI MINIȘTRI vin la tine în oraș să te certe că nu-ți duci GUNOIUL – tu mănânci un măr în Piața Miorița după care mergi la creșă și dai mâna cu IRONMAN! [FOTO]
Activitățile Casei ROMÂNO-CHINEZE, Filiala Arad – mediatizate apreciativ la nivel național