UTA a învins în ultimul test, iar Todea e mulțumit cum a decurs pregătirea de iarnă

buia

Ultimul amical al UTA-ei în perioada pregătitoare de iarnă a fost programată pe terenul de la Șiria Adversara ecipei arădene a fost divizionara secundă maghiară Bekescsaba 1912 Elöre, ocupanta locului 3 în clasamentul NB II din Ungaria.
UTA: Bodea – Polgar, Manea, Iuga R., Dinculescu – Iuga A., Tănase, Petra, Hlistei – Buia, Curtuiuș.
A fost o primă repriză echilibrată fără ocazii clare, oaspeții au replicat și ei. O ocazie mai clară a fost abea în minutul 38, cînd șutul lui Buia a trecut peste poartă. UTA a deschis scorul ăn ultimul minut al primei reprize, Hlistei a executat un penalty, portarul a respins înapoi la el, Hlistei a șutat rapid în bară, mingea a revenit tot la Hlistei, dar de data aceasta a înscris, 1 – 0.
La scurt timp de la reluare UTA a înscris de două ori la 3 minute diferență. Angelo Iuga a centrar de pe dreapta, Curtuiuș a reluat cu capul, portarul a respins până la Dinculescu, care a înscris cu latul din șase metri minutul 56, 2 – 0.
În minutul 59, Curtuiuș îi pasează lui Buia, aflat la limita offside-ului, acesta rămâne singur cu portarul și plasează mingea în vinclu, 3 – 0.
Din minutul 60 a intrat Jorza iar cinci minute mai târziu au intrat Prună, Toma și Roșca.
Toth a redus din diferență în minutul 75, 3 – 1.
În ultimul sfert de oră, la UTA au mai evoluat, Lazăr și Popa.
Oaspeții au mai avut o ocazie dar s-a opus portarul.
Din minutul 85, Sorato a intrat pe gazonul șirian, unde peste o săptămână vine Academica Clinceni în meciul oficial din liga secundă.

………………………………………………………….

Amicalul cu Békéscsaba, câștigat de arădeni cu 3-1, a fost ultimul din acestă pauză competițională. A fost un ultim test și pentru jucători, despre care antrenorul Cristi Todea a spus că „a fost un meci bun, un meci în care adversarul a avut un ritm bun de joc. Ne-am implicat, băieții au reușit să facă o a doua repriză mai bună decât prima. Am intrat puțin moi în prima repriză, dar per ansamblu sunt mulțumit și cel mai important e că toți au reușit să facă antrenamentul fără să avem probleme cu accidentările. Intrăm în ultima săptămână înainte de meciurile oficiale, suntem pregătiți și îi avem la dispoziție pe toți băieții. Până la ora meciului cu Clinceni vom alege cel mai bun lot, dar până acum suntem mulțumiți de toți cei care sunt cu noi și au făcut pregătirea”.

Etichete: curtuius todea, Hlistei, lazăr, popa, Siria, sorato, UTA
[TEATRU] „Coro Nero Auschwitz” – o piesă dură în interpretarea unor elevi sensibili de la Liceul de Arte „Sabin Drăgoi”