UTA a părăsit neînvinsă Mioveniul, Bodea a apărat un penalty, dar egalul nu folosește nimănui [DECLARAȚII DUPĂ MECI]

7d0656c7 6e96 4e65 b6a2 e62763bee75e

CS Mioveni – UTA 1 – 1 (1 – 0)

Mioveni: Croitoru – Tirică, Gugu, Burnea, Ed. Stoica – R. Gherghe, A. Neagoe – Rădescu, Florescu, Ayza – Năstăsie. Au mai evoluat: Neagu, Roșoagă,  Vintilă Antrenor: Laurențiu Roșu.
UTA: Bodea – Manea, Roșca, Markovic, Prună – Tănase, Petra – Stahl, Buia, Hlistei – Curtuiuș. Au mai evoluat: Jorza, A Iuga, Toma. Director tehnic: Ionuț Popa. Antrenor: Cristian Todea.
Arbitri: Cristian Georgescu (București) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Andrei Nicolae (Timișoara). Rezervă: Laurențiu Ciuchiță (Buftea)
Observatori FRF: Ion Negoescu (Târgoviște), Cristian Petropulos (Alba Iulia)

UTA a început curajos meciul de la Mioveni, programat astăzi în runda intermediară din liga secundă la fotbal. În minutul 12, șutul puternic a lui Darius Buia, expediat de la 25 de metri, a trecut puțin alături. Gazdele nu s-au apropiat de poarta arădeană dar au deschis surprinzător scorul la scurt timp după scurgerea primului sfert de oră. La jumătatea primei reprize, Bodea s-a remarcat și a respins de la colțul scurt șutul lui Neagoe. Năstăsie a trecut pe lângă gol în minutul 30, lovitura sa de cap a trecut alături. UTA a avut apariții mai periculoase cu puțin înainte de pauză, Buia a tras puțin peste poartă din lovitură liberă de la 30 de metri. Această ocazie prevestea golul egalizator venit imediat după pauză. Deși gazdele mai avut o jumatate de ocazie în partea secundă, UTA a fost cea care a marcat la 10 minute de la reluare. Imediat după egalare Croitoru sa opus la șutul lui Buia. Momentul psihologic s-a produs în minutul 62, gazdele au primit gratuit un penalty, la o cădere a lui Ayza în afara careului. Lovitura de pe punctul cu var a fost executată de experimentatul Năstăsie, Bodea a parat lovitura. A doua reușită de acest fel pentru portarul arădean in interval de câteva zile! Nu au mai fost ocazii mari de poartă, din minutul 87, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, Neagu a primit al doilea cartonaș galben. După acest rezultat, UTA a rămas cantonată la Pitești, urmând ca în runda următoare să joace la Călărași.

Minutul 17;Roberto Ayza a așezat o minge pentru Rădulescu, mijlocașul a tras puternic cu stângul în vinclu 1 – 0.
Minutul 55; Buia pasează printre doi fundași, Hlistei înscrie de pe stânga cu un șut pe colțul portarului, 1 – 1.

Declarațiile antrenorului Cristi Todea

A fost a doua etapă la rând în care portarul Roberto Bodea a apărat lovitură de pedeapsă!

„Un meci greu, cu două reprize diferite. Prima a fost controlată de Mioveni, care a avut mai mult inițiativă ofensivă, au și reușit să înscrie. Repriza a doua a fost de partea noastră, am avut și ocazie singur cu portarul, puteam chiar să câștigăm. Dar a fost și acel penalty, Roberto a apărat din nou, așa că rezultatul îl consider echitabil, cel mai important e că nu am pierdut de patru meciuri și că ne continuăm seria pozitivă. E scopul nostru să acumulăm cât mai repede punctele necesare care să ne îndepărteze și matematic de zona subsolului. Pentru aceasta va trebui să continuăm linia rezultatelor pozitive și să reușim un meci întreg bun, nu doar o repriză”, a declarat antrenorul principal al roș-albilor. „Roș-albii” rămân la Mioveni până vineri, pentru ca apoi să plece spre Călărași, unde duminică întâlnesc liderul campionatului. Hotelul „Hestia” va fi cartierul general al „Bătrânei Doamne” pe Dunăre, arădenii urmând să ajungă din nou la Arad în noaptea de duminică spre luni. Să mai spunem că Alex Manea a văzut cel de-al șaptelea cartonaș galben al sezonului cu 5 minute înainte de finalul meciului de la Mioveni și nu poate evolua la Călărași.

Etichete: cs mioveni laurentiu rosu, Ionut Popa, todea hlistei, UTA
Procurorul DIICOT Bogdan Diaconescu a fost ACHITAT de Înalta Curte de Casație și Justiție după un an și jumătate de procese în care a fost judecat pentru o ABATERE DISCIPLINARĂ… la rigoare caraghioasă
Fii IEPURAȘ SOLIDAR pentru 150 de copii cu afecțiuni grave!