UTA a pierdut al doilea meci consecutiv la Bacău, la capătul unui meci care… putea fi și invers

popa

Aerostar Bacău – UTA: 1 – 0 (1 – 0)

Bacău: Potcoavă – Ardei, Alin Mutu, Al. Ichim, Chirilescu – Căinari, Rz. Adăscăliţei – I. Chirilă, Hurdubei, Vraciu – Buhăcianu. Au mai eveluat: Sahru, Gavrilă. Antrenor: Florin Bratu.
UTA: Bodea – R. Iuga, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Janos, Petra, Stahl – Rus. Au mai evoluat: Miculescu, D. Popa, Costin. Antrenor: Ionuț Popa
Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Bogdan Velicu (București) – Ovidiu Timar (Marghita – Bihor). Rezervă: Valentin Lungu (Iași)
Observatori FRF: Zoltan Tamaș (Odorheiu Secuiesc), Bogdan Gheorghiță (Vaslui)

Pe o vreme rece în orașul lui Bacovia s-au confruntat Aerostar Bacău și UTA. Înainte de startul partidei s-a ridicat și ceața iar peste 500 de spectatori au venit să vadă la lucru campioana provinciei UTA. Din păcate, Ionuț Popa a fost nevoit să apeleze încă din primul minut la jucătorii care nu au fost complect refăcuți ne referim aici la Manea și Sthal, acesta din urmă a tras slab din 17 metri în debutul jocului. Meciul a debutat cu un ritm excelent, arădenii fiind  cei care au bifat primele ocazii mai clare. În minutul 21, după un corner Janos a combinat frumos cu Rus, dar șutul acestua a fost respins de la rădăcina barei. După minutul 25, gazdele au încercat să pună presiune pe defensiva arădeană, dar ocazia a venit pe o greșală individuală a lui Benga care a luftat în defensivă. Cu zece minute înainte de pauză, Janos putea scăpa singur cu portarul dar Rus a greșit pasa. Janos a fost protagonistul unei faze la capătul căreia arădenii au cerut penalty pentru un presupus henț, dar Rus s-a ales doar cu un cartonaș galben. UTA a luat un gol pe final de primă repriză.
Partea secundă a început cu arădenii la cărmă forțând egalarea, Janos și Rus au trecut pe lângă gol lovitura acestuia de cap a fost respinsă de un apărător. În minutul e rândul gazdelor să ceară penalty după un duel între Chirilă și Copaci. Portarul Potcoavă a scos de sub bară șutul lui Rus de la 25 de metri. Trecerea timpului a făcut ca UTA să piardă din luciditate, mai fiind de notat doar un șut a lui Copaci în minutul 85, când mingea a trecut puțin alături. În minutul 89, Rus a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene în vreme ce gazdele nu au ratat ocazia să tragă de timp.

Minutul 44, Coulibaly,  face henț la 20 de metri, iar din lovitura liberă, Căinari a tras direct în vinclu, 1 – 0.

Ionuț Popa, după meci: „A fost un joc bun al echipei, dar, din păcate, am ratat mult. Și tot din păcate am primit gol cu ajutorul arbitrului, care ne-a refuzat și două penalty-uri, mai ales la acel henț vizibil din avion. Nu am înțeles maniera de arbitraj, iar când directorul nostru sportiv i-a cerut explicații, a admis că a fost penalty, însă nu a știut să ne spună de ce nu l-a acordat, fapt care ne-a lăsat pe toți mască. Păcat, pentru că am dominat aproape tot jocul, cel puțin 30 de minute din prima parte și a doua în totalitate.”

Etichete: aerostar bacău, florin bratu, Ionut Popa, UTA
O dansatoare din București a murit după un stop cardiorespirator în timpul „Balului Bobocilor” de la Liceul din Sebiș
Admirabile inițiative de minte și de suflet pentru punerea în lumină a CATEDRALEI VECHI din Arad și a rolului BISERICII în MAREA UNIRE