UTA a pierdut primele puncte acasă la capătul unui meci, totuși, echilibrat

uta clinceni

UTA – Academica Clinceni 0 – 1 (0 – 0)

UTA: Bodea – Manea, Benga, El Hasni, Copaci – Oprea, Coulibaly – Cubleșan, Enescu, Vădrariu – Rus. Au mai evoluat: Janos, Alexandru Pop Antrenor: Ionuț Popa

Academica: Vâlceanu – Achim, Patriche, Răuță, Dobrescu – Șut, Barbu – Gliga, Nicola, Horșia – Ion. Au mai evoluat: Vlad Mihalcea, Găină, Șandru  Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) – Romică Bîrdeș și Gheorghiță Bălan (ambii din Pitești). Rezervă: Vlad Inoan (Florești-Cluj)

Observatori FRF: Marian Salomir (Cluj) și Radu Bîtea (Oradea)

UTA a coborât de pe podium înaintea acestui joc, datorită victoriei ploieștenilor de la Petrolul.  De pe locul patru, UTA a primit azi vizita liderului Academica Clinceni. O victorie a gazdelor ar fi putut duce UTA pe primul loc. Înaintea partidei a plouat, temperatura a fost excelentă la ora jocului. Două formații ofensive după numărul de goluri reușite în șase meciuri. În schimb UTA nu e avantajată de statistică în defensivă în comparație cu gruparea ilfoveană. La capitolul întâlniri directe UTA conduce cu 3 -1, dar echipa din acest sezon are jucători aduși de la FCSB, în vreme ce UTA s-a despărțit de patru titulari din sezomul trecut ce au marcat 30 de goluri împreună. Lovitura de începere a jocului a fost dată de baschetbalista Monika Broșovszky fica legendarului fotbalist arădean Ladislau Broșovszky. Am asistat la un meci încrâncenat și destule intervenții de fragmentare a jocului. În minutul 21, Oprea a tras puțin alături de poartă. În minutul 25, Cipri Rus a executat bine un corner de pe stânga, dar execuția de fundaș a lui Coulibaly nu a nimerit poarta. În minutul 38, Patriche l-a faultat pe Cipri Rus, arbitrul a lăsat greșit avantaj și nu a mai revenit asupra deciziei. În minutul 42, Nicola trage slab pe direcția lui Bodea.

Hent a lui Patriche la o minge lobată de Rus, lovitură liberă din marginea carului, executată de Enescu.

În minutul 53, fază amuzantă Adrian Șut a primit cartonaș galben apoi roșu, dar nu el era cel ce avea cartonaș galben înainte… suporterii s-au bucurat degaba. Un minut mai tarziu Roberto Bodea, reține în doi timp un balon văzut târziu, șut expediat de Nicola. Cipri Rus a încercat un șut de pe loc, dar a reținut portarul. Schimbăi ofensive făcute de Ionuț Popa cu jumătate de oră înainte de final. Combinație rapidă, Alexandru Pop cere un penalty a simțit o mână pe umărul său în minutul 75. Centrare din lovitură liberă a lui Copaci, minge deviată cu capul de Alexandru Pop. În minutul 83, Petra a pasat pentru Oprea acesta a preluat în locul unui șut permițând portarului să intervină la picioarele atacantului. Nici Vădrariu nu a putut ajunge înaintea portarului Vâlceanu. Acțiune bună a lui Benga în minutele suplimentare, centrează pentru Coulibaly care reia puternic din 6 metri în spatele unui adversar.

După aspectul joculu,i o remiză era mai echitabilă.

În runda următoare, UTA evoluează la Sportul Snagov.

Minutul 79; Marcel Barbu golgheterul din sezonul trecut al vizitatorilor, trage surpinzător de la 22 de metri aproape de vinclu și îl surpinde pe Bodea, aflat aproape, 0 – 1.

Declarații Ionuț Popa:

„Vreau să îi felicit pe jucătorii noștri – deși au pierdut – pentru modul în care s-au dăruit. Meritau chiar să câștige. Am întâlnit un adversar care a ajuns o dată la poartă și a dat gol după o fază pe care eu i-am reproșat-o arbitrului, pentru că la acea fază era fault clar asupra lui Vădrariu la marginea careului advers. A ieșit contraatacul și golul… Multe nu aș avea de spus despre joc, mai ales că ultimele minute am forțat cu trei fundaș, am încercat să dăm gol, să câștigăm, n-am reușit. Sunt dezamăgit de maniera de arbitraj. Nu l-am înțeles pe acest arbitru. La Benga a ridicat de două ori steagul că nu a aruncat bine autul, sunt de acord. Dar când un jucător al oaspeților e deja avertizat, Cipri Rus îl driblează la 30 de metri de poartă, iar acesta îl faultează din spate, jocul e lăsat să continue și finalizăm cu șut peste poartă, eu zic că e de datoria arbitrului să întoarcă jocul și să dea al doilea galben. Mai mult, la sfârșitul primei reprizei, Cipri Rus s-a întors spre poartă, a aruncat mingea peste același adversar avertizat, care face henț la marginea careului. Dacă nici acum nu e al doilea galben… Degeaba îmi aduce explicații, că sunt puerile”, a comentat Ionuț Popa.

„Adversarii au jucat în prima repriză, a doua am dominat-o noi dar, din păcate, nu am reușit să avem liniște și hotărâre la finalizare. Am jucat de multe ori decisiv când trebuia să avem răbdare. Mi-aș fi dorit mult să câștige echipa, pentru moralul ei. Pentru că, încet-încet, ne atingem obiectivul propus, dar era bine să nu pierdem. Încă o dată trag un semnal de alarmă în privința arbitrilor. Nu fac aprecieri, dar astăzi nu i-am înțeles”, a adăugat antrenorul principal al UTA-ei

Etichete: academica clinceni, cipri rus, ilie poenaru, Ionut Popa, UTA, vadrariu, vîdrariu
FCC ICIM Arad caută omogenizarea echipei de start. Amicalul cu Steaua Roșie Belgrad a scos-o pe Hadzovic în evidență
Scorul etapei la Lipova. Național a întors rezultatul în derby. Crișul a luat toate punctele [REZULTATE / MARCATORI]