UTA a revenit în joc la Mediaș și a smuls un punct de la Hermannstadt [REACȚIA lui Laszlo BALINT după meci]

hermannstadt uta

Hermannstadt – UTA 1 – 1 (1 – 0 )

UTA  a  remizat  aseară în deplasare contra unei echipe considerată o formație în revenire după mutările din rândul echipei. Sibienii au deschis repede scorul în meciul contând pentru runda a șapte din prima ligă, dar îmbucurător este că UTA a avut reacție pe finlul primei reprize și a evoluat bine în partea secundă. De obicei jocul arădenilor suferă în partea secundă a jocului. UTA a primit gol în urma unei faze fixe un corner și a egalat din lovitură liberă executată de Hora.

Addae  a reluat cu capul din fața careului mic o lovitură de colț de pe dreapta,  fost prim situație de portă în minutul 5, 1 – 0. Câteva minute mai târziu portarul Iacob  a respins o minge peste transversală și a păstrat echipa sa în joc. În minutul 32, Rus și Hora așteptau o minge trimisă de Bustea blocată de Stoica. Cu 5 minute înainte de pauză, arădenii puteau egala Cristiano a respins șutul din stânga trimis de Roșu.

În debutul părții secunde Iacob a reparat o greșeală a defensivei, o minge pasată slab. Cristiano s-a remarcat la șutul lui Hora din 20 de metri. Rus a tras peste din careul mic poziție lateral stânga. Doar UTA  a avut ocazii în partea secundă cu excepția debutului de  repriză. Ocazia lui Albu șut lături în minutul 69 prevestea golul din minutul 75. Rusu a obținut o lovitură liberă din fața creului, Hora a înscris din lovitură liberă puternic executată în stânga portarului, 1 – 1. După gol s-a juct pe contre dar fără a apărea ocazii pe o vreme cu ploaie măruntă. UTA a revenit după ce a fost condusă pe tabelă și a arătat atitudine. În runda următore vine Chindia.

Hermannstadt: Cristiano – Belu, Viera, I. Stoica, Opruț – Addae, R. Pires – Buzan, Mayoral, Jo Santos – F. Fortes.

Au mai evoluat: Caiado, Bastos Karanovic, Sântean, Alhassan. Rezerve:  Al. Pop, Florică, Scarlatache, Teijeira, Oșan. Antrenor: Ruben Albes.

UTA: Iacob – Pleașcă, Albu, Benga, Roumpoulakou – Isac, Roșu – Miculescu, Hora, D. Rusu – C. Rus.

Au mai evoluat: Bustea, Tescan, Buhăcenu, Morar,  C. Popescu. Rezerve: Moldovan, Oroian.

Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Horia Mladinovici (Bucureşti) – Ciprian Danşa (Satu Mare) – Mihai Marica (Bistriţa). Rezervă: Marius Omuț ( Satu Mare)

Observator FRF: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj).