UTA a ținut pasul o oră cu Dinamo și a părăsit Cupa României cu fruntea sus

uta dinamo faza

UTA – Dinamo 1 – 3 ( 1 – 1)

De zece ani și jumătate nu au mai jucat între ele UTA și Dinamo –  atunci gruparea arădeană era matematic retrogradată, Dinamo învingând atunci cu 3 – 1.

Antrenorul Laszlo Balint a aliniat o formulă ofensivă în jocul de azi din Cupa României. Patru modificări în fiecare din cele două echipe față de formația aliniată în ultimul meci de campionat. În minutul 5 la prima lovitură de colț a meciului executată de Moise după un luft a unui jucător dinamovist Cipri Rus cade în contact cu Straton. Jocul părea că s-a liniștit cu acțiuni între cele două careuri, dar Dinamo a deschis scorul la prima sa fază verticală. După golul egalizator, au trecut zece minute să mai notăm o ocazie a aparținut arădenilor, corner executat de Moise pe bara a doua reținută de portarul Straton. Minutul 28,  Corbu centrează cu piciorul drept, reluare cu capul a lui Moldoveanu, trimite în stânga portarului dar respinge Bolboașă. În minutul 31, Romario Moise centrează, dar Buhăcianu nu ajunge la minge. Romario Moise a marcat în două sezoane consecutive în poarta lui Dinamo dar era în tricoul celor de la Astra Giurgiu. Minutul 41, lansare în marginea careului trimisă de Cipri Rus, dar iasă și reține Straton.

Prima ocazie din partea secundă apare în minutul 47, corner executat de Nistor, apărare în zonă a arădenilor și reluare cu capul a lui Mihai Popescu respinsă de portar. Minutul 53 acțiune construită frumos de la portar, Buhăcianu a pasat pentru Cipri Rus, acesta a reluat din prima puțin peste poartă. Dinamo a trecut repede în avantaj în partea secundă după un atac purtat în doi oameni Sorescu și Nistor, primul era în poziție afară din joc dar mingea a venit din ricoșeu de la un arădean. La scurt timp după golul doi, Dinamo a făcut un pas pentru a închide meciul. După golul primit UTA nu a mai reușit să își creeze ocazii. Era deja 3-1 când Melinte a executat o lovitură liberă din fața careului după un henț a lui Popescu dar a șutat peste poartă. Răuță este suspect că putea fi eliminat pentru un fault.

Minutul 13: Nistor a dat o minge printre pentru Moldoveanu care a tras tare din 16 metri la colțul din dreapta, 0 – 1.

Minutul 16, o centrare din prima atingere trimisă de Cipri Rus la care Buhăcianu s-a descurcat bine a trimis apoi pentru Moisee care a preluat apoi a tras puternic printre picioarele lui Puljic, 1 – 1.

Minutul 58, Sorescu a centrat pentru Dan Nistor, 1 – 2.

Minutul 82, recuperare în defensivă și a trimis din prima pentru Neicuțescu care avansează central și înscrie pe lângă portar, 1 – 3.

UTA: Bolboașă – A. Rus, Melinte, Ilie, Tomozei – Lorenzi, Isac – Ursu, Moise,  Buhăcianu – Rus. Au mai evoluat: Alexandru Ioniță, Oroian, Vulturar.

Antrenor: Laszlo Balint.

Dinamo: Straton – Ciubotariu, Puljic, Popescu, Corbu  – Răuță, I. Filip, Nistor – Sorescu, Montini, Moldoveanu.  Au mai evoluat: Neicuțescu, DE Moura, Bru Antrenor: Dușan Uhrin Jr.

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei (ambii din Cluj), George Neacșu (Curtea de Argeș).

Observatori FRF: Dan Jiga (Bistrița), Călin Orbonaș ( Ilia -Hunedoara).

Laszlo Balint: Prima înfrângere pe teren propriu, orice înfrângere e dureroasă păcat că nu le am făcut o bucurie suporterilor, dar am întâlnit o echipă de calibru. Am pierdut și pe greșeli simple. În multe momente am fost egalii celor de la Dinamo, jucătorii s-au autodepășit, o risipă mare de energie și trebuie să ne recuperăm repede. Ne concentrăm pe campionat să rămânem acolo sus, meciul cu Daco Getica nu e dinainte câștigat.

Etichete: buhăcianu, Dinamo, Laszlo Balint, neicuțescu, UTA