UTA – Chindia 0-2. Balint – fair-play și autocritic: „Felicitări adversarilor. Au reușit să ne învingă cu armele pe care le știam”

uta arad chindia targoviste

UTA – Chindia Târgoviște 0-2 (0-0)

Stadion „Francisc Neuman”, teren acceptabil, timp excelent pentru fotbal, fără spectatori.
Au marcat: Popadiuc – min. 58, Neguț – min. 90+2.

UTA: Fl. Iacob – Baravykas (Vuckevic), Benga (Erico), Medjimorec, Shlyakov – Batha, Passaglia (Wagner) – Roger (Antal), Ubbink, Miculescu – Hora.

Chindia: Căbuz – Căpușă, P. Iacob, Celea, Corbu – Dulca, Kocic – Neguț, Popadiuc, Șerban – Florea (Stoian).

Au arbitrat: M. Barbu (Brașov) – la centru, Al. Cerei (Cluj) și V. Bârleanu (București) – asistenți. Obs. FRF: N. Grigorescu (Timișoara); LPF: C. Cursaru (Ploiești).

Cele  mai bune echipe ale play-out-ului ediției trecut de campionat s-au duelat în cadrul etapei a 14-a a Ligii 1 pe o arenă arădeană goală pentru prima oară în acest sezon. Echipa arădenilori a resimțit absența suporterilor în tribune, cu toate că ultrașii au fost prezenți și cât s-a putut de vocali și activi, în spatele peluzei. UTA a cedat toate punctele, riscând să piardă locul de play-off în fața Rapidului.

clasament14
UTA - Chindia 0-2. Balint - fair-play și autocritic: „Felicitări adversarilor. Au reușit să ne învingă cu armele pe care le știam” 3

Filmul meciului

Chindia putea primi repede gol, mai precis după exact 13 minute, la capătul unei faze fixe. Roger a centrat din dreapta, Medjimorec a prelungit cu capul în 4 metri, de unde Hora a reluat peste, cu toată poarta goală – astfel încât UTA și-a trecut ceea ce ar putea fi ratarea campionatului.

Hora a avut a doua mare ocazie a partidei. Iacob a pasat lung, Hora i-a luat fața lui Celea, dar a întârziat finalizarea și fundașul Chindiei a revenit și l-a blocat în cele din urmă, după care  a ieșit accidentat.

În minutul 40, Miculescu a fost lansat pe culoar de Ubbink, dar șutul din 12 metri al olandezului  a fost defectuos. Nici Medjimorec din fază fixă nu a putut relua periculos spre poartă și la vestiare s-a intrat cu 0-0.

„Bătrâna Doamnă” a produs faze pe bandă rulantă și în primele minute ale actului secund. În minutul 47, Ubbink a centrat din corner, Batha a retrimis în 6 metri, dar Căbuz a respins de sub transversală „capul” lui Miculescu. După câteva secunde, tot olandezul a lovit transversala din 11 metri, pentru ca după alte două minute, la o fază șnur, Batha să fie lăsat… să rateze  singur cu portarul.

La primul șut pe spațiul porții și o fază ce nu anunța nimic, în minutul 55, Căpușă a bătut un aut de margine, Neguț și Florea au sărit fals, mingea a ajuns în mijlocul careului la Popadiuc, care a trimis puternic pe lângă Iacob.

Chindia a închis jocul imediat după ce au observant că  „roș-albii” își epuizaseră forma fizică  în primele  55 de minute.

În al doilea minut de prelungire, pe o contră, în superioritate numerică, Neguț a fost lansat în viteză pe dreapta și a tras la colțul din dreapta lui Iacob.