UTA – Dinamo: 0 -1… și „câinii” și-au luat revanșa. Balint acuză arbitrajul, iar jucătorii, gazonul

uta dinamo

UTA – Dinamo 0 – 1 (0 – 1)

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Benga, llie, Bustea – Miculescu, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Roger jr., C. Rus. Au mai evoluat: Buhăcianu, Shlyakov, Antal, Roșu, Oroian

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, S. Filip – Mihaiu, Anton, Gol, Nepomunceno – Nemec, Gueye.  Au mai evoluat: Moldoveanu, Achim, Radu,  Bejan

Arbitri: Călin Popa (Pitești) – George Neacșu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș).

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Observator LPF: Romulus Gabor (Hunedoara)

În runda trecută, ambele echipe au câștigat cu 2-1, arădenii în deplasare iar dinamoviștii pe teren propriu. Doar șase goluri a înscris echipa lui Balint pe teren propriu și a obținut doar o victorie pe Arena „Francisc Neuman”. Din anul 2008 cele două echipe nu s-au mai întâlnit în campionat, în orașul de pe Mureș, iar atunci oaspeții s-au impus cu 2-1. În Cupa României s-au mai întâlnit, precum și în tur, când arădenii s-au impus cu 1- 0 în urma unui penalty. Cele două echipe erau pe locurile 10 și 11 înainte de acest joc.

Corner executat de Paul Anton mingea e respinsă apoi șutul lui Eman îl lovește în mână pe Florin Ilie la prima apariție dinamovistă. Golgheterul Dean Sorescu înscrie fără probleme de la 11 metri, 0 – 1.

UTA nu a avut reacții  cu ocazii clare… jucătorii alunecă pe gazonul cam scump plătit. În minutul 23, Mihaiu trage, respinge Iacob, dar Sorescu nu a știut cum să continue faza. Sorescu a mai avut o centrare periculoasă în fața porții. În minutul 32 Roger cere un penalty  după ce Puljic a avut o intervenție neglijentă. Repriza s- a încheiat cu o centrare periculoasă la poarta arădenilor.

În minutul 50, gazdele au cerut un penalty pentru un presupus henț în careul dinamovist, la un șut trimis de Roger. O fază asemănătoare au avut și oaspeții în prima repriză,  dar nu s-a dat nimic.  Evgeniy Shlyakov a debutat la arădeni cu un șut puternic în minutul 55 după centrarea lui Roger, Eșanu a respins în lateral, iar Rus a reluat paralel cu poarta. În minutul 65 Evghenii centrează,  Antal  recentrează cu capul  pentru Albu, care reia peste poartă contrat de Puljic. În munitul 72, minge în adâncime… nu a fost poziție afară din joc… Sorescu a fost blocat de Iacob, iar lovitura de colț e fără rezultat. În minutul 85, Puljic greșește și face un casdou pentru Evghenyi, care  preia pe piept și mingea ricoșează la portar

Joi, arădenii merg la Clinceni, iar Dinamo o primește pe FCSB.

„Care penalty? Cel dat de arbitrul care a dezechilibrat meciul cu FCSB. Ne creăm ocazii și faze fixe încercăm, dar nu înscriem. Jucătorii au moral, echipa joacă”, a spus Balint „la cald”.

Etichete: balint, Dinamo, sorescu, UTA