UTA își menține cota în cantonamentul din Slovenia: 2 – 0 cu „omologii maghiari” de la Budaörsi

uta 2019

UTA – Budaorsi 2 – 0 (1 – 0)

În a treia zi de pregătire a cantonamentului din Slovenia, UTA a programat în această seară un joc de verificare în compania maghiarilor de la Budaorsi, echipă de locul cinci din liga secundă a orașului vecin. Jocul a fost dominat de UTA, partida s-a întrerupt în minutul 80 din pricina furtunii la scorul de 2 – 0 pentru gruparea arădeană. Bustea a marcat primul gol ăn minutul 40 după o minge deviată de portar. În minutul 55 Lorenzi a marcat din lovitură liberă de la 18 metri obținută de Miculescu. Așa s-a scris al patrulea succes amical din tot atâtea posibile sub comanda antrenorului Laszlo Balint. Ciprian Rus a evoluat și el în acest joc după accidentarea din meciul cu CS Ineu ce a necesitat o intervenție chirurgicală la pomete. UTA continuă mâine cantonamentul cu două ședințe de pregătire urmând ca duminecă să se confrunte cu gazdele de la NK Rogaska. Așa cum am anticipat, Albert Stahl a semnat cu Astra Giurgiu un contract până în anul 2023. Arădeanul se va afla sub comanda lui Dan Alexa antrenorul care a fost în centrul atenției după conflictul cu impresara Amamaria Prodan Reghecampf.
UTA: Boboașă (46 Iacob) – Tomozei (62 Ivan), Melinte (46 Șeroni), Ilie (70 Salka), Stancu (70 Deta) – Hrezdac (57 Isac), Lorenzi (57 Pușcaș) – Ursu (62 Rus), Miculescu (70 Vulturar), Bustea (46 Oroian) – Buhăcianu (57 Khalaila)