UTA nu a arătat NIMIC în meciul cu „U”. Dubla lui Goga îl face pe clujean golgheter în liga secundă

u cluj uta foto 3

U. Cluj – UTA 3 – 0 (1 – 0)

Două echipe de tradiție U. Cluj și UTA au încheiat mecirile etapei a 34 din liga secundă. Gazdele au cel mai productiv atac 37 de goluri au înscris împreună Goga și Gavra. Kanda a tras bine cu stângul dar mingea a trecut peste poartă în debutul jocului. La prima ocazie a clujenilor Goga a deschis scorul egalandul pe coechipierul său Gavra în fruntea listei golgheterilor din liga secundă. După gol gazdele s-au mulțumit să facă pasul înapoi și aproape de jumătatea primei reprize UTA a ratat o ocazie uriașă Kanda a fost bine servit de Cipri Rus, dar a tras în portar deși se afla în situație de singur cu portarul. În minutul următor, Goga a irosit la rândul său o ocazie. Goga l-a întins serios pe Orlic care a reșit să respingă în minutul 33 un șut ușor lobat. În minutul 39, Kanda a cerut un penalty la o intervenție neglijentă pe linia careului asupra lui Kanda, arbitrul oltean nu a dat nimic! Repriza secundă a debtat cu o finalizare a lui Gavra, mingea a trecut peste transversală. În minutul 51, o minge din lovitură liberă peste apărătorii arădeni îl găsește pe Gavra care face o piruetă și trage peste poartă. Orlic era spectator. UTA a fost presată în debutul reprizei secunde și a căzut golul doi ce a adus mai multă liniște gazdelor. După golul marcat, Kanda a fost înlocuit și a avut un mic conflict pe banca de rezerve. David Popa a avut o încercare în minutul 69 șut de la distanță puțin alături. În runda următoare U. Cluj are meci greu la Clinceni. UTA nu a mai câștigat de mai bine de o lună, în ultimele 4 jocuri a adunat două puncte. O centrare bună trimisă de Rus, mingea a fost respinsă cu capul greșit până la Ciucur care a șutat imprecis în minutul 82. UTA, a mai încasat un gol în ultimele 30 de secunde din prelungiri. Cristian Costin l-a faultat în careu pe Hordouan, ardeleanul nu cred că atacantul ardelean mai ajungea mingea în unghi bun. În runda următoare, miercuri UTA primește vizita celor de la Aerostar Bacău.
Așa s-a marcat:
Minutul 9, Dorin Goga a preluat o minge respinsă de defensiva arădeană, trage din afara careului, Orlic a fost surprins în afara careului mic, 1 – 0.
Minutul 61, Abrudan recuperează o minge trimite pentu Gavra acesta trimite din careu, Orlic a respins până la Goga care a făcut dubla, 2 – 0.

Minutul 90+3, Goga pasează din penalty pentru Florescu, conform regulamentului, lovitura trebuia repetată pentru intrarea în careu a lui Florescu înainte ca lovitura să se execute, 3 – 0.

U. Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, A. Cordoş, Berci – Chitoșcă, Greu, G. Giurgiu – Haţiegan, Goga, Gavra. Au mai evoluat: Hordouan, Ursu, Florescu. Antrenor: Bogdan Lobonț.
UTA: Orlic – Ciucur, El Hasni, Iuga, Copaci – Costin, Melinte, Hrezdac, Kanda – D. Popa, Rus. Au mai evoluat: Oroian, Alexandru Manea. Antrenor: Cristian Păcurar.
Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Ionuț Bobe (Videle – Teleorman), Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Răzvan Necrici (Cherchiș – Maramureș).
Observatori FRF: Dan Jiga Bistrița, Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Etichete: cipri rus, clinceni, dorin goga, UTA
Irelevanța unui referendum decisiv
Progresul Pecica e matematic CAMPIOANĂ în Etapa a 27-a [REZULTATE, MARCATORI]

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…