UTA pierde în serie: meciuri, bani și imagine

cr todea cu manta de vreme rea

La finalul primei reprize a meciului de ieri din Cupa României, UTA conducea cu 2 – 1 la Afumați și se părea că sunt aproape să și i-a revanșa după eșecul din campionat. Se spune că echipa care  vine din urmă și remontează scorul are un ascendent moral, UTA a revenit de la 0 – 1 la 2 – 1 în doar trei minute, dar nu a fost îndeajuns. A urmat o repriză secundă în care a încasat patru gloluri, iar norocul i-a ocrotit de alte două fără a amenința măcar o dată poarta gazdelor.
Dacă UTA învingea ieri, avea șansa să aducă la Arad o echipă de top din primul eșalon să joace cu tribunele pline. O vitorie ieri le-ar fi asigurat și o sumă de bani frumușică pentru victoria din campionat legată de un succes în Cupa României: cei ce au evoluat primeau 2500 lei fiecare. Dacă înving la Suceava, fotbaliștii pot încasa 1500 lei fiecare.
Deocamdată cel puțin, la UTA e sărăcie. Salariile pe septembrie sunt blocate până se va atinge în clasament borna de 25 de puncte (în prezent sunt 14), iar deplasările nu se mai fac cu avionul.
Aproape toate au fost împotriva noastră astăzi (ieri), de la accidentarea lui Barna până la penalty-ul pe care nu le-am primit. Până la urmă, victoria celor din Afumați, având în vedere aspectul reprizei a doua, poate e meritată. Din păcate am avut o cădere inexplicabilă în repriza a doua. Am luat prea ușor goluri din faze fixe, iar echipa din Afumați a reușit să se califice mai departe. Noi am pregătit marcajele, fiecare jucător știa pe cine trebuie să țină, dar i-am scăpat și așa au venit și cele două goluri din cornere. Am mai primit un gol și din penalty, dar așa cum le-a dat lor, putea să ne dea și nouă la o fază la Strătilă. Dar, nu pot să comentez mai multe”, a declarat după meci Cristi Todea.

Etichete: Afumati, bani, cristi todea, cupa romaniei, salarii, Strătilă, UTA
La Continental, consilierii județeni au parcat cu spatele… greșit! Luni se așteaptă manevra câștigătoare
Consiliul Județean Arad acordă 54 de burse de ajutor social pentru elevii din învăţământul special