UTA pierdut amicalul cu Szeged de la Gyula, iar Ionuț Popa speră ca „UTA să nu joace așa și în campionat!”

szeged uta

Szeged  – UTA 2 – 1 (2 – 0)

Szeged: Alexsic – Achim, Moga, Farkas, Paszka – Olah, Coroian, Erdely – Cigan, Szabo, Zadori

UTA: Bodea – R . Iuga, Manea, Benga, Copaci – Oprea, Enescu – Cubleșan, Matei, Petra – S. Pavel.

Astăzi la matineu UTA a disputat un joc amical la Gyula unde adversară a fost echipa din Szeged. Maghiarii au deschis scorul la prima ocazie în minutul 11, cu un șut frumos de la aproximativ 30 de metri trimis de Olah, Bodea a deviat mingea dar aceasta a poposit în plasă, 1 -0. Tot maghiarii au ratat o bună ocazie de a majora avantajul prin Szabo, șutul acestuia trecând puțin alături. UTA nu a pus probleme defensivei maghiare, iar în minutul 32 la o bâlbă în defensivă pornită de la o lovitură liberă, Zadori a înscris cu un șut din apropiere, 2 – 0. În minutul 33, Janos a fost introdus în locul lui S. Pavel Acesta avea să fie scorul pauzei cele două echipe au convenit să joace doar 80 de minute (2X40). După pauză, Ionuț Popa a făcut trei înlocuiri, portarul Orlic ( care a și avut cateva intervenții) și jucătorii Popa și Stahl. UTA a fost mai prezentă în ofensivă în primele minute din partea secundă. Petra și Vădrariu au evoluat începând din minutul 55 iar din minutul 63 Suslak și A. Popa în locul lui D. Popa. Vădrariu a revenit după o accidentare și a avut mare poftă de joc ratând două ocazii. Tot el a contribuit la finalizare reducând din diferență. Vădrariu putea chiar egala pe final. Au mai evoluat Dan și A. Iuga, iar Stahl a părăsit terenul accidentat și a reintrat D. Popa. UTA a pierdut, iar antrenorul speră ca echipa să nu joace așa și în campionat.

Sâmbătă, pe arena Motorul se inaugurează nocturna pe o nouă suprafață de joc iar  ca parteneri în meci amical vin Șoimii Lipova.

Etichete: Gyula, Ionut Popa, liga doi, Szeged, UTA, vadrariu
MISS ARAD, 2018, se va desfășura sub COD ROȘU. Încasările vor fi donate în scop CARITABIL
„Flower-power de la tata lor”! Festivalul de la BULCI adună, la a ZECEA ediție, cele mai grele nume ale FOLK-ului românesc