UTA se califică (cu ceva emoții) în faza următoare a Cupei României

lipova uta 2019

Șoimii Lipova – UTA 0 – 1  (0 – 1)

UTA a debutat astăzi în actuala ediție a Cupei României la fotbal, competiția surprizelor cu se mai spune acestei întreceri. Echipa antrenată de Laszlo Balint a întrat în turul trei al Cupei României cu un tur mai repede față de anii precedenți. Acest debut mai devreme e datorat de faptul că UTA s-a clasat în a doua parte a clasamentului în sezonul trecut, dar și pentru că sistemul competițional a fost modificat. Câștigătoarea confruntării de astăzi de la Pâncota va da piept cu o reprezentantă din liga secundă situată partea superioară a clasamentului în sezonul trecut. Antrenorul Laszlo Balint a alcătuit o formulă interesantă pentru meciul cu Șoimii, au început titulari cei care au evoluat mai puțin în meciul de coșmar de la Ripensia. Tehnicianul a preferat să și odihnească vârfurile, este vorba de Buhăcianu și Cipri Rus, ambii cu trei reușite în campionat, iar Stancu acuză ceva probleme la ligamente. Șoimii Lipova a pierdut în acest debut de sezon în liga terță și se va deplasa la Horezu o echipă cu pretenții. După numai 8 minute de la primul fluier al arbitrului, UTA a trecut în avantaj, Ioniță a recuperat o minge în propriul careu a trimis în adâncime pentru Bustea care a trimis la colțul lung, 0 – 1. Prima mare ocazie a meciului a aparținut echipei președintelui Radu Pop în urma unei faze fixe, Bercu a recentrat iar Filimon a reluat peste poartă din careul mic. Partea secundă a fost dominată teritorial de Șoimii Lipova, dar ocaziile mari au lipsit la cele două porți.  Fost jucător la UTA, Prună a tras slab în minutul 58 din 12 metri în brațele lui Bolboașă. În minutul 75, M. Popa a șutat, dar portarul Bolboașă a rețimut în doi timpi. UTA a securizat rezultatul introducând în ultimele 20 de minute jucătorii cu experiență. De remarcat că Vulturar la numai 15 ani a primit credit toate cele 90 de minute. În minutul 86, Răzvan Ivan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. D Rusu a fost aproape să ceară un penalty în duel cu Tomozei dar s-a acordat doar corner. Finalul a fost pe contre D. Rusu a primit un cartonaș galben pentru o simulare în careu în duel cu Vulturar, fază petrecută în minutele suplimentare. La finele acestei săptămâni, UTA va evolua în campionat pe teren propriu în compania celor de la Sportul Snagov o echipă decimată de probleme de toate felurile. Va fi o repetiție pentru UTA care va evolua vinerea viitoare la Cluj cu U Cluj. o echipă de tradiție, dar care a făcut destule greșeli în acest debut de sezon.

UTA: Bolboaşă – Ivan, Melinte, Şeroni, Deta – Oroian, Vulturar, Isac, Bustea  – Moise – Ioniță. Au mai evoluat: Cipri Rus, Tomozei, Miculescu.

Șoimii: Iliescu – Nagy, Polgar, Bercu, Filimon, Prună, Popa, Lazea, Vlad, Istrate, Banyioi. Au mai evoluat: Stoin, D. Rusu, Dobrean.  Antrenor: Flavius Sabău.

Arbitri: Cristian Codrea – Răzvan Soponar și Daniel Lar (toți din Baia Mare).

Observator FRF: Viorel Vancea (Oradea).

Etichete: cupa romaniei, Laszlo Balint, radu pop, Șoimii Lipova, UTA