UTA zburdă în amicale: 6 – 0 cu slovenii de ligă secundă de la NK Rogaska

uta 2019

UTA – NK Rogaska 6 – 0 (2 – 0)

Astăzi a fost rândul celui de-al doilea meci de pregătire din cadrul cantonamentului pe care UTA îl susține în stațiunea slovenă Rogla. Roș-albii au întâlnit pe NK Rogaska (Slovenia, liga secundă).

Antrenorul Laszlo Balint a optat pentru următoarea formulă de start: Iacob – Tomozei, Melinte, Șeroni, Stancu – Hrezdac, Pușcaș – Khalaila, Rus, Oroian – Buhăcianu. Scorul ne scutește de prea multe comentarii. Au marcat în ordine: Deschis de Tomozei, Rus a scăpat prin dreapta și a înscris pe lângă portar, 1-0, în minutul 4. Minutul 27 O fază pornită din careul arădean dublează avantajul pentru UTA: Melinte trimite pe jos spre centru, Khalaila sare peste minge, continuă Buhăcianu, care face un un-doi cu Rus, apoi îl execută pe goalkeeperul sloven, 2 – 0. Imediat după pauză, la al doilea atac al actului secund, în minutul 47, Buhăcianu a pătruns prin dreapta și a tras pe jos, la colțul lung, 3-0 pentru UTA . Minutul 65, Ilie verticalizează în zonă centrală, Miculescu prelungește pentru Khalaila, care, singur cu portarul, face 4-0. Un minut mai târziu Isac recuperează la 25 de metri, pătrunde în suprafața de pedeapsă, de unde îl execută pe goalkeeperul sloven, 5-0. Gol superb înscris de Lorenzi, ăn minutul 80 mijlocașul recuperează la centru, înșiră trei adversari și trimite pe lângă portar din marginea careului mare, 6-0

Schimbare la pauză; Bolboașă, Deta și Miculescu. În minutul 63, au intrat la UTA Ilie, Isac și Ivan, apoi în minutul 72 a fost rândul altor patru jucători să pătrundă pe teren Salka, Vulturar, Lorenzi, Ursu și Bustea. Opric a intrat și el cu 15 minute înainte de final. UTA și-a permis să joace și la spectacol cu câteva execuții surprinzătoare, unele de la mare distanță. În minutul 80 șutul lui Ursu de la peste 20 de metri a nimerit bara transversală. În defensivă, Șeroni a avut o intervenție decisivă la scorul de 1-0 pentru echipa sa. Opric a avut o intervenție bună, respingând cu piciorul din careul mic după ce un jucător advers ajunge singur cu el. De mâine începe pentru UTA a doua parte a cantonamentului. Miercuri 24 iulie, gruparea arădeană întâlnește formația saudită Al Fateh.

Etichete: Arad, Laszlo Balint, liga a doua, miculescu, NK Rogaska, ursu, UTA
USR: când activismul civic eșuează în politică și invers…
Fii atent cum au „combătut autoritățile” AMBROZIA: între E 68 și „Bidi” e CÂT GARDUL… și e bine că tinerii de la USR s-au apucat să „ia atitudine”. Nu le mai trebuie decât o #MOTOCOASĂ și gata cu oribila plantă! [FOTO]