Victorie dramatică și nesperată a „fetelor în galben-albastru”: ICIM Arad – Teleorman Alexandria: 69 – 66

17 46 45 970 e1509405293546

ICIM Arad – Teleorman Alexandria: 69 – 66

Ultima echipă de pe podium a poposit la Arad pentru confruntarea din campionatul național de baschet feminin. Teleorman Alexandia s-a aflat mai mereu într un ușor avantaj pe tabela de scor, în minutul 5, tabela indica scorul 6 – 10.

Nici una din cele două echipe nu au început jocul foarte eficiente în atac, dovadă stau punctele puține realizate în primul sfert, cu un plus pentru oaspete care au realizat 4 puncte consecutive: 8 – 16. Oaspetele au punctat primele și după prima pauză, diferența a tot crescut după fiecare minut (14 – 26 a fost cu cinci minute înainte de pauza mare), dar o tresărire arădeană de orgoliu a a dus scorul la 22 – 28. La pauză a fost 28 – 33, arădencele adjudecându-și sfertul secund cu scorul de 20 – 17.

Sub semnul echilibrului, așa cum trebuia să înceapă jocul, s-a scris istoria după pauza mare, cu accent pe ultimul sfert. Arădencele au jucat mai motivat și, după cel mai slab prim sfert în debut de joc, a urmat cel mai bun în ultimul sfert, fapt mai rar întâlnit în istoria jocurilor de pănă acum. Un meci ce părea fără istoric a avut un final pe muchie de cuțit, cu victorie a arădencelor în ultimul minut. Să mai notăm că în  minutul 25, teleormănencele aveau un avans de 10 puncte: 35 – 45.

Paradoxal nu a fost un grup de jucătoare cu multe puncte reușite, în schimb a fost jocul în care Hadzovic a realizat 8 puncte, aportul ei contând mult. Poole nu a putut evolua decât un total de 15 minute fiind incomplet refăcută. În această situație s-au aflat mai multe jucătoare. Astfel doar M. Coker (foto) a reușit un procentaj de puncte cu două cifre.

Puțini pariau pe acest succes al fetelor galben-albastre, chiar și printre spectatorii prezenți. Să mai spunem că nici oaspetele nu au avut un lot numeros în confruntarea de la Arad.

ICIM: Hadzovic 8; Poole 5; Coker 12; Wingate 2; Ferenczi. Au mai evoluat: Tavic 4; Nagy 4; Mercea, Ciotir. Antrenor: B. Bulj
Alexandria: Voicu 14, Bartee 11, Amukamara 11, Mihai 5, Grbic. Au mai evoluat: Podar 4; Vrancic. Antrenor: Mădălin Piperea.

Etichete: alexandria, coker, Hadzovic, icim, piperea