Victorie la ultima fază a meciului – trei puncte de aur pentru UTA!

voluntari uta

Voluntari – UTA 0 – 1 (0 – 0)

Voluntari: Lavin – Costin, C. Achim, Armaş, Briceag – Ricardinho, Droppa, Ivanov – Ricardinho, Betancur, I. Gheorghe. Au mai evoluat:  Mailat, Grădinaru, Balaur,  Angelov, Balaur, Vlad  Antrenor: Bogdan Andone..

UTA: Iacob -Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – Oroian, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Roger jr., Hora. Au mai evoluat: Antal, Roșu, C. Rus, Miculescu.  Antrenor: Laszlo Balint.

Partida a început cu un ritm bun în primele 15 minute pe o temperatură de –4 grade, dar fără ocazii cu un plus tactic pentru arădeni. Nici gazdele de azi nu s-au descurcat foarte bine pe teren propriu, la fel ca echipa arădeană. UT A  a încercat în această scurtă pauză de iarnă să dubleze pe posturi cu jucători de valoare apropiată.

Lavin a greșit o degajare, arădenii  au preluat,  mingea Albu a tras de la mare distanță, portarul a revenit și a rezolvat situația. În minutul 38 elevii lui Balint au reușit trei pase consecutive  pe construcție  Hora a pasat pentru Riger, șutul acestuia din afara careului fiind reținut de portarul gazdelor. Un minut mai târziu, Albu a șutatdin nou,  dar nu a nimerit poarta.  Din primul minut al părții secunde, Balint a făcut o mutare cu caracter ofensiv prin introducere a lui Antal.

Gazdele au o ocazie bună la 5 minute după pauză, Ricardinho, șutează puternic de la 21 de metri din  poziție, centrală, Iacob respinge în corner. Antal a fost bine servit  de Vorobjovas, dar a reluat greșit din careu.

Centrare Roger din lovitură liberă o greșeală în defensiva gazdelor –  mingea ajunge la Hora, care a trimis pe spate pentru Tomozei, dar acesta nu ajunge în fața portarului.
În minutul 69, Roger pasează pentru Antal – dar iese un șut modest. În partea secundă arădenii au jucat mai mult central decîte pe benzi cum făcuse până la pauză. În minutul 72 sunt circumstanțe de penalty după contactul dintre portarul gazdelor și Antal, greșeala lui Briceag a dus la apariția acestei situații. Minutul 82 a adus o lovitură liberă din situație bună pentru arădeni dar fără rezultat. D. Rusu a evoluat minute bune cu probleme medicale. Final  pe contre pe ultimele minute mai întâi Miculescu , Rus pasează în stânga la Miculescu, juniorul driblează doi adversari în interior, trage cu dreptul din 13 metri, dar o face exact pe direcția portarului, la colțul scurt. În replică Mailat a fost blocat din  drumul său spre poartă. Meciul se îndrepta spre o remiză albă ca și în tur, arădenii au avut o fază fixă din care a rezultat un corner după intervenția portarului Benga reia cu capul , dar Lavin respinge de lângă bara din stânga sa.
La un corner executat de  același Roger de pe dreapta, Benga a deviat cu capul,  Antal a prelungit și Enrico aflat la colțul lung a trimis mingea în plasă.
A fost ultima fază a meciului și a adus primul gol pentru arădeni în acest an și încă trei pucte. În data de 23  ianuarie la Arad  vine FC Argeș.