Victorie uriașă pentru UTA: Hermannstadt l-a ajutat pe Rednic să debuteze „cu dreptul”

uta-hermannstadt

Stadion „Francisc Neuman”, teren acceptabil, timp excelent pentru fotbal, spectatori 8000. A marcat: Roger – penalty, min. 53.

Formații:

UTA: Iacob – Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid – Batha – R.Pop (76 Șteau), Ubbink (91 Vukcevic), Roger (76 Anton), Otele (64 Stahl) – Milosevic (46 Postolachi). Antrenor: Mircea Rednic.

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, Stoica, Opruț – Mino Sota – Balaure (65 Bărbuț), Alhassan, Limaj (65 Babic), C.Popescu (90 Oroian) – Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu.

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Valentin Avram (București), Ciprian Danșa (Satu Mare). Rezervă: Robert Avram (Pitești)

Camera VAR: Iulian Dima (București), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea).

Epica partidei

Debutul lui Mircea Rednic în fața suporterilor arădeni, în probabil cel mai important moment al sezonului, a fost încurajat frenetic de peste  7000 de spectatori, la meciul crucial din etapa a șasea a play-out-ului Superligii, cu FC Hermannstadt.

De cealaltă parte,  Măldărășanu a aruncat în luptă aproape tot ce avea mai bun, iar sibienii au opus o rezistență bună în primele 45 de minute. UTA a măcinat în gol și, în pofida dominării, nu a avut șut de poartă și nici o ocazie de gol. În schimb, oaspeții au risipit o dublă mare șansă în minutul 35, când Limaj a preluat greșit în loc să șuteze și Roger a blocat în careu in extremis, pentru ca același sibian să tragă puțin alături după cornerul rezultat.

La pauză, Rednic a mutat inroducând golgheterul, Postolachi intrând în locul lui Milosevic, iar debutul reprizei a II-a a fost cu noroc, centralul Flueran acordând penalty cu ajutorul VAR, după un henț comis în careu de Mino Sota. Roger  a transformat precis de la punctul cu var. Oaspeții au replicat apoi prin Balaure și Bărbuț, dar prea puțin pentru a pune cu adevărat în pericol poarta arădeană.

A venit minutul 70, când s-a instalat panica pe stadion, după ce puștiul Rareș Pop s-a prăbușit pe gazon după un șut la poartă.

Sibienii s-au stins brusc în repriza a doua, dând multe pase greșite și practicând un joc haotic, care ne-a permis să  câștigăm fără mari emoții fotbalistice un meci extrem de important.
Pe final a înscris și Șteau, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Scor final 1-0 – iar Utiștii au sărbătorit la final alături de fani, la bucurie participând și Rareș Pop, care a coborât din ambulanță, după care s-a prezentat la spital pentru investigații.
UTA urcă pe locul 14, cu 21 de puncte, și o așteaptă o dublă deplasare decisivă în județul Argeș, urmare a căruia sperăm să își asigure măcar barajul de menținere în prima ligă.