FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare 83-65: o victorie ce ne consolidează locul secund în clasament

cu satu mare

FCC Baschet Arad – CSM Satu Mare 83-65  (36-35)

Un derby respectat așa se poate numii confruntarea bschetbalistică de aseară dintre FCC Arad și CSM Satu Mare. A fost  derby-ul etapei cu numărul 7 din Liga Naţională, Grupa A. Cei peste 1000 de spectatori veniţi la acest meci important le-au împins de la spate pe “galben-albastre”.  Oaspetele vicecampioane sezonul trecut au fost cele care au pus primele puncte pe tabelă și au făcut un presing ofensiv, dar gazdele au revenit și au trecut în avantaj păstrat pănă la final.Scorul pe sferturi vorbește de la sine despre echilibrul de pe parchet, sătmărencele au intrat la vestiare cu un moral ascendent după ce reveniseră si au cîștigat sfertul doi. Avea să fie singura perioadă din cele patru câștigată de oaspete  (21-14, 15-21, 17-11, 30-19).

Trupa pregătită de Manuel Rodriguez avea nevoie înainte de acest meci de o victorie la minim 9 puncte pentru a sta mai bine în confruntările directe cu sătmărencele, în caz că vor încheia la egalitate la finalul grupei. Arădencele au fost mereu la conducerea partidei pe tabela de scor însă la o diferență ușor de remontat în baschet cu două sau trei coșuri. Gazdele au gestionat mai bine finalul de meci și s-au desprins în învingătoare, balanța scorului s-a înclinat definitiv în ultimele cinci minute de joc. Până atunci, numele câștigătoarei era incert dar cu un plus pentru gazde mai ales că în baschetul feminin sunt dese rasturnari de situație Un ultim sfert încheiat cu scorul de 30-19 a adus o victorie clară pentru al 9-lea succes al sezonului din cele 10 meciuri jucate pe teren propriu, diferența ce a stabilit numele echipei învingătoare a fost făcută de banca de rezerve.. Pe 1 decembrie 2019, sătmărencele pierdeau primul meci din campionat tot în orașul nostru Aradul are parte etapa viitoare de o deplasare pe Someş, pentru confruntarea cu Universitatea Cluj-Napoca.

FCC: Webb 23, Akathiotou 22,  Karakasevic 7 , Ardelean 7, Hadzovic 6. Fodor 4,  Pop.

CSM Satu Mare: Mosby 23, Olah 9, Miljkovic 9, Ervin 8, Podar 7, Ferenczi 4, Popescu 3, Huțanu 2.

Etichete: Arad, baschet feminin, FCC, Satu Mare, webb