UTA a pierdut dramatic la Timișoara un meci pe care l-a controlat mai mult de o oră

ripensia uta1

Ripensia – UTA 2 – 1 (0 – 1)

UTA s-a deplasat azi pe stadionul Electrica din Timișoara pentru meciul cu Ripensia. Două echipe cu moral diferit, gazdele au pierdut runda trecută, gazdele au pierdut runda trecută, în vreme ce UTA s-a deplasat pentru acest meci fără gol primit în acest sezon și cu maxim de puncte, această confruntare a adus 2000 de spectatori în tribune. Antrenorul Laszlo Balint a făcut o singură schimbare față de runda trecută prin introducerea lui Ursu în locul lui Bustea. Această schimbare s-a dovedit inspirată, Octavian Ursu (fos la Poli Timișoara în returul sezonului trecut,  reușind o execuție precisă pe finalul primei reprize ce a adus UTA în avantaj. Arădenii au început mai bine debutul de joc, având o posesie mai bună, dar prima mare ocazie a fost de partea gazdelor. În minutul 8, în dreapta pe partea lui Stancu a fost veriga slabă în defensiva arădeană, Zaluschi a pătruns acolo și a centrat în careul mic, de unde Staicu a reluat incredibil alături de bara din stânga a porții lui Iacob, acesta era bătut. Din minutul 10, meciul s-a echilibrat la mijlocul terenului. În minutul 20, Ursu a executat o lovitură liberă din 25 de metri lateral dreapta pe bara a doua, mingea a ajuns la Lorenzi care a tras din unghi și mingea a lovit bara. Apro a avut și el o ocazie dar a tras slab. Gazdele au cerut un penalty dar mingea l-a lovit pe arădean în zona șoldului. Repriza se îndrepta spre un scor alb, UTA a deschis scorul când mai erau câteva secunde până la pauză, după o contră a gazdelor. În minutul 55, Popovici a scăpat singur spre poartă, a trecut de portar dar a căzut în duel umăr la umăr cu un apărător și a primit un cartonaș galben pentru simulare, fază discutabilă!

După o oră de joc, UTA putea avea 2 – 0, dar șutul lui Lorenzi de la 20 de metri a fost respins cu pumnii de Păduraru. Același Popovici a centrat de pe dreapta în minutul 65, Stancu a atins mingea cu mâna și arbitrul a dictat penalty. A executat slab căpitanul C. Toma a încercat un șut cu fentă în stânga lui Iacob, acesta a reținut ușor. Câteva minute mai târziu, Călin Toma a trimis o minge pentru Voinea care a tras alături din poziție bună. Gazdele au dominat meciul după minutul 60, UTA s-a apărar riscant în linie pe poziții afară din joc a timișorenilor, Zaluschi a reluat incredibil peste poartă din numai 6 metri în minutul 75. Mai e de menționat că în minutul 41, suporterii arădeni au afișat un baner în memoria alpinistului Zsolt Torok, alpinistul arădean decedat weekendul trecut în Munții Făgăraș: ”Îmi era atât de frică de moarte încât m-am apucat de alpinism ca s-o înving”. Mesajul arădenilor a fost aplaudat de toți cei prezenți la stadion.

În runda următoare, UTA primește pe teren propriu vizita celor de la Sportul Snagov, dar până atunci au meci marți în Cupa României la Pâncota cu Șoimii Lipova

Minutul, 45, o minge recuperată la mijlocul terenului de Miculescu, mingea a ajuns la Buhăcianu, care a trimis către mijlocul terenului de unde Ursu a lobat o minge peste Portarul gazdelor direct la vinclu, Hecsko nu a putut să intervină de pe linia porții, 0 – 1.

Minutul 87, Zaluschi, fost și pe la UTA a trimis o minge de 30 de metrii în spatele defensivei arădene, iar, Voinea a reluat cu capul în plasă de lângă Tomozei, 1 – 1.

Minutul 90 +2, Fotescu a primit o minge lungă și a fost atins ușor de Melinte, iar arbitrul a dictat penalty fructificat de Zaluschi, 2 – 1.

Ripensia: Păduraru – C. Lungu, Apro, Hecsko, C. Toma – T. Călin, Vl. Tudorache – Popovici, Zaluschi, Chera – M. Staicu. Au mai evoluat: Voinea,  Stoi, Fotescu. Antrenor: Alexandru Pelici

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Stancu – Miculescu, Hrezdac, Lorenzi, Ursu – C. Rus, Buhăcianu. Au mai evoluat: Bustea,  Oroian, Ioniță.  Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Marius Chioran (Cluj) – Radu Despa (Baia Mare), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Dorin Voina (Reșița)

Observatori FRF: Cristian Petropulos (Alba Iulia) și Florin Hîncu (Brașov)

Etichete: cristian melinte, Laszlo Balint, ripensia, Tomozei, ursu, UTA, zaluschi