Câți bani își bagă Primăria Arad în buzunare, din cununii civile, peste 43.000 la număr doar în 2023

poze ziua nuntii interior primaria arad
Distribuie:
Cununiile civile, precum mulți dintre arădeni știu, sunt oficiate, în general, în Sala de Căsătorii din incinta Serviciului Stare Civilă, însă Primăria oferă și condiții mai „luxoase” pentru celebrarea actului civil al începerii unei căsnicii, dar clar, pe bani. Cea mai scumpă variantă ar fi Sala Ferdinand din cadrul Primăriei Arad, pentru care se cere o „chirie” de 800 de lei, într-o zi de sâmbătă.

Trebuie ținut cont încă din start de faptul că, în perioada ianuarie – iunie 2023, în județul Arad, s-au încheiat 43.010 căsătorii.

Confrom informațiilor oferite de Serviciul de Evidență a Persoanelor, se pot încheia căsătorii civile în municipiul Arad în următoarele locuri:

  • Sala de Căsătorii din incinta Teatrului de Stat Ioan Slavici
  • Sala festivă „Regele Ferdinand” din clădirea Primăriei Municipiului Arad;
  • Sala de Căsătorii din incinta Serviciului Stare Civilă
  • Sala intrare Primăria Arad
  • alte locaţii de pe raza municipiului Arad, care respectă regulile de solemnitate necesare la încheierea unui astfel de eveniment,
  • ultimele două locaţii la cererea expresă a mirilor, cu condiţia achitării unei taxe speciale.
Cât cere Primăria pe „închirierea” sălilor:

Site-ul Serviciul de Evidență a Persoanelor, în mod evident, nu este actualizat, deci sunem nevoiți să aproximăm prețurile costurilor de închiriere a celorlalte locații, având în vedere că am aflat prețul actual cerut pentru Sala Ferdinand.

Sala festivă „REGELE FERDINAND” din clădirea Primăriei Municipiului Arad:

  • Vineri – 500 lei (prețul de pe site);
  • Sâmbăta – 600 lei (prețul de pe site), 800 de lei fiind prețul actualizat.

Sala de Căsătorii din incinta Serviciului Stare Civilă:

  • Miercuri – 15 lei – dreptul de a fotografia în sală + 20 lei dreptul de a înregistra video căsătoria
  • Vineri – 15 lei – dreptul de a fotografia în sală + 20 lei dreptul de a înregistra video căsătoria
  • Sâmbăta – 100 lei + 15 lei – dreptul de a fotografia în sală + 20 lei dreptul de a înregistra video căsătoria

Sala intrare Primăria Arad:

  • Sâmbăta– 100 lei (prețul de pe site)

 

Categorie: Știri
Etichete: cununii civile, primaria arad, sala ferdinand
Distribuie:
Articolul anterior
Future’s Past: Expoziția fascinantă a celebrului Sven Marquardt, la Lights ON în Timișoara
Articolul următor
Pentru pompieri orice viață contează: un cățel care s-a aventurat prea sus pe o stâncă, în zona Sebiș, a fost coborât cu autospeciala echipată pentru intervenții la înălțimi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Din aceeași categorie