Ședința extraordinară convocată (abia!) aseară pentru astăzi, la ora 10.00 promitea mai multă… acțiune, date fiind cele 5 proiecte supuse aprobării consilierilor locali (pentru că despre subiectul subvenționării CET Hidrocarburi e inutil până și să discutăm) – cele care fac referire la proiectul – demarat de Primăria Arad acum doi ani – vizând înființarea a patru centre de colectare a deşeurilor prin aport voluntar... dintre care două sunt „aproape gata”, iar celelalte încă nu există, decât sub forma asta:
Cel mai mare dușman al proiectelor este timpul
În anunțul inițial, era stipulat cât se poate de clat faptul că „perioada de implementare a proiectului nu poate depăși data de 30.09.2024.” Adică, cele patru puncte de colectare ar fi trebuit deja să fie funcționale, nu să aruncăm deșeurile pe unde apucăm. Dar unde ne grăbim?…
PROIECTE pe ordinea de zi a ședinței extraordinare a Consiliului Local al Municipiului Arad din data de 13 februarie 2025
- Proiect de hotărâre nr. 75/2025 pentru aprobarea acordării ajutorului cu titlu de subvenţii pentru acoperirea diferenţei de preţ şi tarif la energia termică livrată populaţiei către S.C. CET Hidrocarburi S.A. Arad – inițiativa primarului.
- Proiect de hotărâre nr.76/2025 privind modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 141/2023 cu privire la aprobarea documentației tehnico-economice și a indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiție ”Studiu de Fezabilitate – Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar – zona CET (Șoseaua de centură)”, cu modificările și completările ulterioare – inițiativa primarului.
- Proiect de hotărâre nr. 77/2025 privind modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 143/2023 cu privire la aprobarea documentației tehnico-economice și a indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiție ”Studiu de Fezabilitate – Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar – Zona Industrială Arad Sud”, cu modificările și completările ulterioare – inițiativa primarului.
- Proiect de hotărâre nr. 78/2025 privind modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 144/2023 cu privire la aprobarea documentației tehnico-economice și a indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiție ”Studiu de Fezabilitate – Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar – Str. 6 Vânători”, cu modificările și completările ulterioare – inițiativa primarului.
- Proiect de hotărâre nr. 79/2025 privind modificarea Hotărârii Consiliului Local nr. 495/2022 cu privire la aprobarea proiectului „Centre de colectare prin aport voluntar în municipiul Arad”, a cheltuielilor aferente acestuia și a Notei de fundamentare privind necesitatea, oportunitatea și potențialul economic al investiției, în vederea finanțării prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 3. Managementul Deșeurilor, Subinvestiția I1.a: Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar, cu modificările și completările ulterioare – inițiativa primarului.
- Proiect de hotărâre nr. 80/2025 privind aprobarea Documentației de Atribuire pentru inițierea procedurii de negociere fără publicare prealabilă în vederea atribuirii contractului de delegare a gestiunii activității de tratare aerobă a biodeșeurilor colectate separat în instalații de compostare, inclusiv transportul reziduurilor la depozitele de deșeuri și/sau la instalațiile de valorificare energetică (Operarea Stației de Compostare în Tunel Arad) pe o perioadă de 12 luni – inițiativa primarului.
N-a fost nicio „acțiune”… din explicațiile oferite opoziției în timpul comisiilor, reiese că întârzierea proiectului ar fi din cauză că firma desemnată să-l execute a lucrat, până acum, doar „din banii ei” – primind și o corijare de la Uniunea Europeană în acest sens.
Aceste explicații au fost suficiente pentru ca ședința să se desfășoare astfel:
Citește și: Vom avea 4 centre de colectare voluntară a deșeurilor solide în municipiu
1 comentariu. Leave new
Bicicletele alea cand vin ???