ACS Poli – F.C. UTA 2 – 1, iar PROMOVAREA e un vis apropiat

uta1

ACS Poli – UTA 2 – 1 (2 – 0)

Meciul tur de baraj de la Timișoara pentru a stabilii ultima echipă din primul eșalon la fotbal a fost mult așteptat. UTA a părut surpinsă de miza jocului și a luat două goluri până la jumătatea primei reprize. Elevii lui Ionuț Popa și-au mai creat alte două ocazii mari și părea că urmează un dezastru. Intervenția cu piciorul a lui Adili a fost semnul de deștepare pentru arădeni.  Chiar și așa, cu dominarea gazdelor, UTA nu a beneficiat de un penalty se pare meritat la unul din puținele contraatacuri.

Partea secundă a început tot cu gazdele mai prezente în joc, UTA a avut mai multă reacție, Curtuiuș a avut sânge rece a înscris și a provocat o eliminare a lui Neagu. UTA a jucat la așteptare și în superioritate, Poli a mai avut pe final o minge în transversală!

Așa s-a marcat: Minutul 21, prin două pase mingea ajunge la Pedro, care împinge mingea pe lângă Miron 1 – 0.

Minutul 24, fază fixă în marginea careului, lovitură liberă Croitoru, Bocșan, prelungește cu capul și Cânu înscrie cu capul din spatele lui Gligor, poziție  afară din joc!

Minutul 58, Strătilă a trimis din 9 metri pe lângă Curileac, fază creată de Curtuiuș.

Poli: Curileac – Străuț, Bocșan, Cânu, Neagu, Popovici Artean, Soljic, Bărbuț, Croitoru,  Doman.

Au mai evoluat: Henrique, Mailat, Șeroni.

Antrenor: Ionuț Popa.

UTA: Miron – Adili, Gligor, Manea, Burlă, Strătilă, Chindriș, Copil, Muntean, Curtuiuș, Petre

Au mai evoluat: Stahil, Tănase, Vâlceanu

Antrenor: Laurențiu Roșu.

Arbitru: George Găman.

Asistenți: Octavian Șovre, Mircea Orbuleț.

Spectatori: 13000.

Timișoara e echipa favorită a barajului, s-a văzut în prima repriză. Am intrat foarte timorați. În repriza secundă am reușit să evoluăm cu acel curaj necesar într-un asemenea meci. Asta am și transmis la pauză, să jucăm, că nu avem nimic de pierdut, nu trebuie să ne fie frică de Timișoara. Probabil că i-am respectat prea mult. Chiar dacă am înțeles că a fost off-side la golul doi, nu comentez nimic legat de arbitraj, trebuie să ne vedem de joc. Nu putem intra în alte aspecte. Mai avem 90 de minute, la noi acasă, unde chiar dacă domnul Ionuț Popa m-a amenințat că o să ne dea șapte, o să vedem ce se întâmplă. Nu mi-e frică, vom lupta și vom vedea cine e cel mai bun”, a comentat Laurențiu Roșu la sfârșitul partidei de aseară.

Etichete: Arad, Ionut Popa, Laurențiu Roșu, POLI, timisoara, UTA