[TITLUL INIȚIAL] (27 septembrie, 2020): Care sunt PARTIDELE care au câștigat alegerile în orașele și comunele din Județul ARAD
La numărarea aproape completă a voturilor, pe partide, în orașele și comunele din județul Arad, situația se prezintă astfel:
Municipiul Arad: PNL; Almaș: PNL; Apateu: PSD; Archiș: PSD; Bata: PNL; Bârsa: PNL; Bârzava: PSD; Beliu: PNL; Birchiș: PNL; Bocsig: PNL; Brazii: PNL; Buteni: PNL; Cărand: PNL; Cermei: PNL; Chisindia: PNL; Chișineu-Criș: PNL; Conop: PNL; Covăsânț: PNL; Craiva: PSD; Curtici: PNL; Dezna: PSD; Dieci: Pro România; Dorobanți: UDMR; Fântânele: PNL; Felnac: PSD; Frumușeni: PNL; Ghioroc: PNL; Grăniceri: PNL; Gurahonț: PNL; Hălmagiu: independent (Gheorghe Dărău); Hălmăgel: PNL; Hășmaș: PNL; Ignești: PNL; Ineu: PNL; Iratoșu: UDMR; Lipova: PSD; Livada: PNL; Macea: PNL; Mișca: UDMR; Moneasa: PSD; Nădlac: candidatul independent Radu Mărginean; Olari: PNL; Păuliș: PSD; Pâncota: PSD; Pecica: PNL; Peregu Mare: UDMR; Petriș: PNL; Pilu: PNL; Pleșcuța: PNL; Săvârșin: independentul Ion Vodicean, sustinut de PNL; Sântana: PNL; Sebiș: PNL; Secusigiu: PSD; Seleuș: PNL; Semlac: PNL; Sintea Mare: PNL; Socodor: PNL; Șagu: PNL; Șeitin: PNL; Șepreuș: PNL; Șicula: PSD; Șilindia: PNL; Șimand: PNL; Șiria: PNL; Șiștarovăț: PSD; Șofronea: UDMR; Tauț: PNL; Târnova: PSD; Ususău: independent susținut de PNL; Vărădia de Mureș: PSD; Vârfurile: PNL; Vinga: PNL; Vladimirescu: PNL; Zăbrani: PNL; Zădăreni: PNL; Zărand: PNL; Zerind: PNL; Zimandu Nou: PNL.
Foto: http://www.cjarad.ro/judetul-arad/
***
[ACTUALIZARE] Numele și partidele din care fac parte aleșii în funcția de primar al celor 78 de unități administrativ-teritoriale din județul Arad, în ordine alfabetică și formațiunea politică sau independentă din partea cărora au candidat:
- Municipiul ARAD: Călin Bibarț (PNL)
- Almaș: Costea Aurel Ginu (PNL)
- Apateu: Sorin Ioan Dănilă (PSD)
- Archiș: Nicolae Pavel Valea (PSD)
- Bata: Ioan Micurescu (PNL)
- Bârsa: Avram Ciev (PNL)
- Bârzava: Gabriel Faur (PSD)
- Beliu: Emanuel Horhat-Coraș (PNL)
- Birchiș: Ioan Guțu (PNL)
- Bocsig: Teodora Abrudean (PNL)
- Brazii: Ioan Vesa (PNL)
- Buteni: Mircea Theodor Braiți (PNL)
- Cărand: Gligor Costuț (PNL)
- Cermei: Ioan Daniel Vesa (PNL)
- Chisindia: Ionel Pașca (PNL)
- Chișineu-Criș: Florin Flavius Chereji (PNL)
- Conop: Petrică Moldovan (PNL)
- Covăsânț: Oneț Marius Silviu (PNL)
- Craiva: Ioan Coșa (PSD)
- Curtici: Bogdan Ban (PNL)
- Dezna: Ionică Marcel Lucoaie (PSD)
- Dieci: Ștefan Petru Galea (Pro România)
- Dorobanți: Korondi – Jozsa Erica (UDMR)
- Fântânele: Nicolae Dolha (PNL)
- Felnac: Ioan Malița (PSD)
- Frumușeni: Reginald Aurelian Andronic (PNL)
- Ghioroc: Popi Morodan Corneliu (PNL)
- Grăniceri: Claudiu Petru Bătrânuț (PNL)
- Gurahonț: Ana Lenuța Moțica (PNL)
- Hălmagiu: Gheorghe Dărău (independent, susținul de PSLC)
- Hălmăgel: Banci Mihaela (PNL)
- Hășmaș: Cornel Popa (PNL)
- Ignești: Ioan Marinel Urs (PNL)
- Ineu: Călin Ilie Abrudan (PNL)
- Iratoșu: Papp Atila Iosif (UDMR)
- Lipova: Florin Pera (PSD)
- Livada: Iosif Bimbo (PNL)
- Macea: Ciprian Gheorghe Otlăcan (PNL)
- Mișca: Haasz Tiberiu (UDMR)
- Moneasa: Ioan Nuțu Herbei (PSD)
- Nădlac: Ioan Radu Mărginean (independent – susținut de alianța PSLC)
- Olari: Petru Răuț (PNL)
- Păuliș: Ioan Turcin (PSD)
- Pâncota:Dan Ștefan Pocrișer (PSD)
- Pecica: Petru Antal (PNL)
- Peregu Mare: Kovacs Emeric (UDMR)
- Petriș: Ionel Berari (PNL)
- Pilu: Dan Lucian Drăgan (PNL)
- Pleșcuța: Viorel Marius Groza (PNL)
- Săvârșin: Ioan Vodicean (independent)
- Sântana: Daniel Tomuța (PNL)
- Sebiș: Cristian Feieș (PNL)
- Secusigiu: Gheorghe Grad (PSD)
- Seleuș: Cristian Branc (PNL)
- Semlac: Letiția Stoian (PNL)
- Sintea Mare: Ciprian Ban (PNL)
- Socodor: Ioan Dimitrie Jura (PNL)
- Șagu: Emilia Brăneț (PNL)
- Șeitin: Mircea Totorean (PNL)
- Șepreuș: Ioan Pintean (PNL)
- Șicula: Danciu Mircea Adrian (PSD)
- Șilindia: Rovin Mariș (PNL)
- Șimand: Florin Liviu Dema (PNL)
- Șiria: Valentin Bot (PNL)
- Șiștarovăț: Marinel Dorel Jurjescu (PSD)
- Șofronea: Sandu Cristian (UDMR)
- Tauț: Florin Lela (PNL)
- Târnova: Emilia Ignișca (PSD)
- Ususău: Florin Țole (independent susținut de PNL)
- Vărădia de Mureș: Crina Miculiț (PSD)
- Vârfurile: Radu Tiberiu Giurgelea (PNL)
- Vinga: Ioan Negrei (PNL)
- Vladimirescu: Mihai Mag (PNL)
- Zăbrani: Marian Toader (PNL)
- Zădăreni: Petru Șiclovan (PNL)
- Zărand: Gheorghe Dudaș (PNL)
- Zerind: Alexandru Șimandi (PNL)
- Zimandu Nou: Dorel Gheorghe Vidran (PNL)
2 comentarii. Leave new
la Zadareni este gresit
S-a corectat. Mulțumim!