[ACTUALIZARE] Turul Franței, etapa a II-a: Peter Sagan a confirmat așteptările fanilor și este noul „om în galben”

tour de france logo 2016

[ACTUALIZARE]

Ciclistul slovac Peter Sagan (Tinkoff) a câștigat la sprint, duminică, 3 iulie, etapa a 2-a din Turul Franței, între Saint-Lo și Cherbourg, lungă de 182 km, și a preluat tricoul galben de la Mark Cavendish.

Pe o vreme mohorâtă și umedă, campionul mondial, sosit sâmbătă al treilea în prima etapă, a fost cronometrat în 4 h 20 min 51 sec. Sagan a fost urmat cu același timp de francezul Julian Alaphilippe (Etixx) și de spaniolul Alejandro Valverde (Movistar).

Spaniolul Alberto Contador (Tinkoff), care a căzut sâmbătă, a fost implicat duminică într-o căzătură colectivă, la 60 km de la start, și a pierdut 42 de secunde față de primul loc.

Iată clasamentul general în prima sa parte:

1. Peter Sagan (Slovacia/ Tinkoff) 8:34:42′
  2. Julian Alaphilippe (Franța/ Etixx — Quick-Step) +8′
  3. Alejandro Valverde (Spania/ Movistar) +10′
  4. Warren Barguil (Franța/ Giant) +14′
  5. Chris Froome (Marea Britanie/ Team Sky)
  6. Greg Van Avermaet (Belgia/ BMC Racing)
  7. Nairo Quintana (Columbia/ Movistar)
  8. Roman Kreuziger (Cehia/ Tinkoff)
  9. Simon Gerrans (Australia/ Orica)
  10. Daniel Martin (Irlanda/ Etixx — Quick-Step)

Luni va avea loc etapa a 3-a, Granville — Angers, lungă de 222 km.

Sursa: AGERPRESS

……………………………………………………………..

[TITLUL INȚIAL] Turul Franței a început cu o victorie a lui Mark Cavendish „ca-n zilele bune”. Vezi favoriții și ce surprize îi așteaptă pe iubitorii ciclismului la această ediție

Turul Franței a debutat ieri, iar ediția din acest an se anunță a fi una dintre cele mai disputate din istoria competitței. La start s-au aliniat ieri 20 de echipe, respectiv 180 de cicliști. Printre aceștia se numără favoriții Chris Froome, Alberto Contador, Vincenzo Nibali, Nairo Quintana și Fabio Aru. Este pentru prima dată când cei cinci sunt prezenți în același timp la startul de pe 2 iulie, de la Mont-Saint-Michel. Pe lângă ei, alți rutieri valoroși, precum Richie Porte sau Thibaut Pinot, vin în Franța într-o formă foarte bună și ar putea reprezenta surprizele lui 2016.

Cele 21 de etape acoperă o distanță de 3.535 de kilometri, cu 152 de kilometri mai mult decât traseul total parcurs de ciclişti în Turul Italiei. Prima zi de pauză este abia luni, 11 iulie, la Andorra, după a noua etapă, iar a doua este programată marţi, 19 iunie, la Berna. Cele două etape de contratimp individual sunt în etapa a 13-a (37,5 km, între Bourg-Saint-Andeol şi La Caverne du Pont-d’Arc) şi în etapa 18 (17 km, între Sallanches şi Megeve). Turul Franţei se va termina, ca de obicei, la Paris, pe Champs-Elysees, pe 24 iunie.

Competiţia este transmisă în direct pe Eurosport 1 şi online pe Eurosport Player.

Ciclistul britanic Mark Cavendish (Dimension Data) a câștigat la sprint prima etapă din Turul Franței 2016,

între Mont-Saint-Michel și Utah Beach, în Normandia, sâmbătă, și îmbracă primul tricou galben al acestei a 103-a ediții, informează AFP.

Cavendish s-a impus în fața germanului Marcel Kittel și a campionului mondial, slovacul Peter Sagan, la finalul celor 188 km ai cursei.