Adrian Petre a contribuit decisiv la golul victoriei cu Ungaria

adrian petre

România U 21 a învins aseară Ungaria la turneul european chiar la Budapesta cu scorul de 2-1. Elevii lui Mutu au câștigat mai greu decât se așteptau specialiștii în fața unei echipe din care au lipsit 8 titulari de drept, majoritatea dintre ei infectați cu Covid 19. Ungaria a început mai bine Vlad a avut două intervenții bune ce au păstrat scorul alb până la pauză. Gazdele au evoluat în inferioritate numerică încă de la finele primei reprize și au fost cei ce au deschis scorul pe o acțiune pornită cu un fault. Gălățeanul Mățan a fost inspirat și a restabilit egalitatea cu un șut de excepție în minutul 70. Arădeanul Adrian Petre a intrat cu jumătate de oră de joc, a ținut bine mingea în ofensivă și a pasat decisiv la golul lui Pașcanu (87), mai mult, Petre a ratat la rândul său două bune ocazii, ultima dintre ele chiar în prelungiri. Vă reamintim că Adrian Petre a fost convocat în ultimul moment ca înlocuitor a lui Valentin Costache, a jucat puțin în meciul cu Olanda, aseară a adus un plus în jocul echipei cu o pasă de gol prin deviere și două ocazii. Un gol a marcat Adrian Petre la Campionatul European U21 din 2019, în primul meci, câștigat cu 4-1 împotriva Croației.

Antrenorul  Adrian Mutu a făcut schimbările târziu, nu a schimbat nimic în echipa ce a remizat cu Olanda (1 – 1), unii jucători au părut oboșiți. Arbitrajul de ieri ne-a defavorizat în unele momente în special după ce echipa a avut superioritate numerică. În opinia specialiștilor Vlad și Mățan au fost oamenii cei mai buni din echipa României.

Marți urmează meciul cu Germania un meci complicat prin prisma rezultatului de egalitate dintre Germania și Olanda (1 – 1).

România U21: Vlad – Haruț, Ciobotariu, Pașcanu, Boboc – Olaru, Marin, Ciobanu – Moruțan, Ganea, Mățan

Rezerve: Aioani, Eșanu, Opruț, Drăgușin, Dulca, Cîmpanu, Oaidă, Chindriș, Oct. Popescu, Itu, Vlădoiu, Ad. Petre

Ungaria U21: Bese, Bolla – Balogh, Mocsi, Deutsch – Csonka, Mezei – Skribek, Szendrei, Kiss – Szoke

Rezerve: Auerbach, Barany, Biro, Bukta, Hinora, Huszti, Kata, Kovacs, Kovacsreti, Palincsar, Tamas, Varju

Etichete: adrian mutu, Mățan, Vlad