Am pierdut primul meci din seria celor considerate „mai ușoare”: UTA – Sportul Snagov: 1 – 4 (0 – 2)

uta snagov

UTA – Sportul Snagov 1 -4 (0 – 2)

UTA: Bodea – Manea, Markovic, Roșca, Dinculescu – Tănase, Petra – Stahl, Buia, Hlistei – Curtuiuș. Au mai evoluat: Prună, D. Popa, Jorza. Antrenor: Cristi Todea
Snagov: Fl. Iacob – Vlădoiu, Lică, I. Şerban, Bg. Stancu – Jamali, Al. Radu, D. Munteanu – Bustea, Costache, Huiban. Au mai evoluat: Iulian Anca Trip, Ferfelea Borțoneanu. Antrenor: V. Răchită.
Arbitri: Paul Unimătan (Zalău) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Patricia Samsudean (Timișoara); rezervă: Mihai Domșa (Aiud)
Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj Napoca), Daniel Sabău (Zalău)

După o săptămână de pauză, UTA în care nu a jucat și a cîștigat la masa verde meciul cu retrasa Olimpia Satu Mare, UTA părea să susțină un meci ușor împotriva echipei Sportul Snagov. Oaspeții veneau după un meci disputat la mijlocul acestei săptămâni. Cu toate acestea în minutul 15 prima mare ocazie a aparținut oaspeților, Vlădoiu a centrat de pe stțânga, Bustea a apărut la colțul lung, dar Bodea atinge puțin balonul și îl deviază în corner, un minut mai târziu, oaspeții deschideau scorul. Și înainte de golul primit și după, UTA a avut mai mult posesia au condus doar la capitolul lovituri de colț. În minutul 26, Buia specialistul în faze fixe a trimis un șut din lovitură liberă puțin pe lângă partă. În minutul 33, Curtuiuș a reluat spectaculos din foarfecă peste transversală după p acțiune colectivă. În ultimul minut din timpul regulamentar din prima repriză, oaspeții au trecut pe lângă majorarea avantajului, șutul lui Bustea a fost deviat si a trcut agonizant alături de poartă. Totuși in minutele suplimentare survenite din pricina accidentărilor (5 minute), oaspeții înscriu din nou. La scurt timp după ce a intrat pe teren Prună a reițit să reducă din diferență. Oaspeții au mai avut o mare ocazie în minutul 72,dar a interbenit portarul Bodea, reușind să respingă cu piciorul. În ultimele minute de prelungiri Curtuiuș a reluat din careul mic în adversar iar șutul lui Ferfelea de la 30 de metri să treacă puțin pe lângă poartă.  Este cea mai usturătoare înfrângere pe teren propriu. După acest duș rece, elevii lui Todea se vor deplasa la Târgu Jiu pentru peciul cu Pandurii, meci programat miercuri de la ora 17.

Minutul 16; Șerban a reluat cu capul, din 10 metri, ăn stanga portarului o minge trimisă din corner de pe stânga de către Bustea 0-1.
Minutul 45+5, Huiban pasează înapoi la 15 metri, unde D. Munteanu trimite din demi-voleu sub transversală, 0 – 2.
Minutul 56; Prună trage cu stângul mingea popesește în vinclu la colțul lung al porții lui Anca Trip. 1 – 2
Minutul 78, Fergelea a căzut ăn duel cu portarul la 16 metrii de poartă, mingea a ajuns cu noroc la Borțoneanu care a reluat cu latul 1 – 3

Minutul 90+3 Vlădoiu a finalizat o acțiune personală cu o pasă pentru Borțuneanu, care a reușit dubla 1 – 4

Declarația după meci a antrenorului Cristi Todea: „Am avut o evoluție sub așteptări, cred că cea mai proastă din acest campionat. Majoritatea jucătorilor au evoluat sub nivelul lor sau au făcut-o la cel mai slab nivel al lor. De obicei, când 7-8 fotbaliști joacă prost este foarte greu să câștigi, dar dacă toți zece și portarul au evoluție slabă se întâmplă să faci astfel de figuri rușinoase. Nu are legătură cu poziția din clasament, pentru că și Snagovul era în situația noastră și totuși ați văzut cum a jucat.  Chiar vreau să-i felicit pe adversarii noștri, pentru că și la 3-1 au jucat și au alergat să dea al patrulea gol și dacă mai era timp ne mai dădeau. Au câștigat pentru că nu s-au mulțumit cu 2-1 sau cu un scor strâns și, dacă ne gândim că și joi au jucat un meci oficial, atunci e cam clar unde s-a făcut diferența. Se pare că noi am mâncat prea multe ouă de Paște și nu le-am digerat până la meciul de astăzi” Nu se aștepta nimeni la așa scor, dar acum nu mai putem face nimic. Trebuia să avem reacție în timpul jocului, dar aceasta nu a existat, așa că nu ne rămâne decât să ne gândim la următoarele meciuri”,

Etichete: bodea, cristi todea, curtuius, liga 2, Rachita, sportul snagov, UTA
LIGA a III-a. Victorie de moral pentru Gloria; înfrângere a „Șoimilor” pe terenul lideruluI; Sebișul s-a încurcat acasă [REZULTATE / CLASAMENT]
Ilie Cheșa (PSD): „Ultima ispravă a primarului Falcă este blocarea lucrărilor la stadionul UTA, pe care ne promite de mai bine de șase ani că îl va finaliza!”