Arădencele de la ICIM au învins la Târgoviște și joacă o nouă SEMIFINALĂ după 4 ani de „secetă”

icim la targoviste

Târgovişte – FCC ICIM Arad 51-64 (37 – 29)

Arădencele au încheiat în minim de meciuri lupta pentru un loc în semifinale contra rivalelor din Dâmbovița. Deși primul meci l-a Arad jucat sub semnul echilibrului 65 – 61 și începutul meciului de aseară de la Târgoviște nu prevesteau acest lucru. CSM Târgoviște a condus aseară după 10 minute de joc cu un confortabil 25 – 7 și probabil spectatorii se gândeau la meciul patru ce trebuia să se sesfășoare astăzi. În sfertul secund eficiența gazdelor a scăzut la jumătate pe fondul unei apărări mai bune a grupării galben-albastre (12 – 22) și pauza mare a înregistrat un scor echilibrat pe tabelă 37 – 29. Williams a adus arădencele pentru prima oară în avantaj 39 – 41, ultimele 10 minute de joc au început de la scorul 45 – 45. La fel ca în meciul doi de la Arad, jucătoarele intrate de pe bancă la CSM Târgoviște nu au făcut față presiunii jocului reușind foarte puține puncte (14!) în 20 de minute. Asta nu știrbește cu nimic meritele echipei arădene care după patru ani sunt calificate în semifinalele Campionatului Național de baschet feminin. De la gazde s-a remarcat ex-arădeanca Ancuța Stoenescu cu 18 puncte. Gruparea arădeană arată mai bine după revenirea pe bancă a lui Bogdan Bulj, dar la fel de adevărat este că echipa din Târgoviște traversează o formă mai slabă. Așa cum era de așteptat, în semifinale ICIM întâlnește campioana ultimelor trei ediții, Sepsi Sfîntu Gheorghe care a trecut tot în minim de jocuri de echipa din Oradea. Primele meciuri ale semifinalei campionatului se vor juca în 23 şi 25 aprilie pe terenul campioanei, apoi pe 30 aprilie covăsnencele vin la Arad.
Tîrgoviște: Stoenescu 18 puncte, Vaida 12, Poole 6, Kilin 5, Irimia 5, Toma 4 şi Chivu.
ICIM: Fodor 13, Lee 12, Williams 10, Dzombeta 7, Ardelean 7, Hadzovic 7, Mercea 5 şi Ciotir 3.