Arădenii au pierdut confruntarea „campioanelor din alte vremuri”: UTA – Ripensia 2 – 3

ionut popa

UTA – Ripensia 2 – 3 (1 – 2)

UTA: Bodea – Polgar, Roșca, Manea, Burlă – Jorza, Tănase – Buia, Petra, Hlistei – D. Popa. Au mai evoluat: Toma, A. Iuga, Sorato.
Ripensia: I. Rădulescu – Ad. Popa, Apro, M. Toma, C. Toma – Stoi, L. Tudor – Mediop, Ad. Ungureanu, Golda – Dumiter. Au mai evoluat: Bocșan, Bădăuță, Burdeț.
Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Marian Truță (Băbeni – Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Rezervă: Szabolcs Szekely (Carei – Satu Mare)
Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj) și Viorel Lolea (Reșița).
Minut de reculege în memoria marelui comentator sportiv, Cristian Țopescu.
Puțini spectatori astăzi la Șiria deși UTA primea vizita unei echipe de pe Bega, între două legende ale fotbalului intern, meciul face parte din runda 35 a ligii secunde. Meci cu un început deschis, suită de lovituri de colț pentru arădeni. UTA a deschis repede scorul, dar oaspeții au avut reacție prin Mediop. Arădenii puteau majora avantajul la jumătatea primei reprize prin D. Popa, dar a intervenit portarul.
Ocaziile oaspeților s-au înmulțit au fost mai clare ratările lui Mediop și Ungureanu din minutele 24 și 25, prevesteau golul egalizator. La doar un minut arădenii au mai încasat un gol, alte ocazii notabile au lipsit. Partea secundă a început în notă ștearsă fără ocazii, am notat doar înlocuirile în cele două garnituri. În minutul 71, Bodea s-a opus la șutul lui Stoi. Hilistei a fost blocat în minutele 76 și 78.  Oaspeșii au mai avut o ocazie înainte de gol și tot ei au ratat ultima ocazie a meciului prin Mediop. A doua înfrângere la rând deși UTA a înscris de două ori de fiecare dată.
Minutul 7; șut Hilistei, mingea e respinsă până la Buia, acesta a reluat în plasă 1 – 0.
Minutul 31; Burlă a anticipat greșit o minge ce credea că iasă în aut, Mediop a recuperat în terenul arădean în apropiere de careul mare, a pasat pentru Dumiter care a înscris 1 – 1
Minutul 32; Ungureanu prinde un voleu de pe stânga din opt metri: 1-2.
Minutul 84; D. Toma a tras din unghi închis, 2 – 2.
Minutul 90+3: Bodea a respins șutul lui Mediop dar numai pînă la Bădăuță, 2 – 3.

Ionuț Popa crede că echipa doar un miracol a salvat echipa de la retrogradare

„Am pierdut un meci în care un singur jucător, Mediop, a reușit să facă ce a vrut cu linia noastră de apărare, cu întreaga echipă. Într-un fel ne-am bătut singuri. Am început jocul bine ne-am apărat sus, am dat gol am mai avut doă ocazii, a venit apoi acea gafă monumentală gen Burlă. Au fost trei goluri înscrise de adversari pe niște greșeli care nici în curtea școlii nu se fac. Mijlocul a fost slab, în condițiile în care lipsește presiunea clasamentului trebuie să apară lejeritatea în joc să demonstreze ce pot. Greșelile individuale anulează tot ce ai făcut la antrenamente și nu vreau să-i jignesc dar te gândești și la valoare. Am vrut să încep jocul cu Iuga dar la antrenamente s-a simțiț rău, am fost nevoit să apelez la Roșca care nu era în lot pentru acest meci. Dacă vrem să construim o echipă nu putem ține mai mult de 6-7 jucători din actualul lot. Ne am salvat cu un miracol și mobilizare, dar și Bodea care a apărat câteva lovituri de la 11 metri. Noroc că s-au retras două echipe și am primit 6 puncte”, spune Ionuț Popa. Echipa arădeană are liber în acest sfârșit de săptămânî întrucât trebuia să evolueze la Tîrgu Mureș. Tehnicianul arădean a programat un cilu normal de antrenamente, jucătorii având liber doar o zi pe săptămână.

Etichete: Ionut Popa, liga II, mediop, ripensia, UTA