Arădenii au schimbat liderul. UTA – Sportul Snagov: 3 – 1

2634a40c 84db 4b25 b489 579db64d06d1

UTA  – Sportul Snagov 3 – 1 (1 – 1)

Pe arena Motorul a sosit azi liderul din liga secundă. Conducerea clubului arădean a vrut un test de maturitate ptru actuala formulă pe banca tehnică în absenţa experimentatului Ionuţ Popa.

La prima acţiune frontală a meciului UTA a solicitat un penalty, la o pătrundere a lui Rus acesta atinge balonul şi apoi se produce un contact cu portarul oaspete era mibutul 5. UTA a avut încă o situaâie dar acelaşi Rus a finaliyat slab. Minutul 13 al jocului a fost unul cu ghinion pentru arădeni, ilfovenii au deschis scorul. La 9 minute de la golul primit, UTA a avut reacţie după o fază fixă, corner executat de Kanda şi El Hasani a reluat în bară laterală. Un minut mai târziu, Rus a reluat spectaculos din foarfecă, dar mingea nu a prins cadrul porţii. Minutele bune ale arădenilor se concretizează după 31 de minute de joc. După golul egalizator ambele echipe s-au apărat mai bine ocaziile de gol au lipsit. UTA a avut ocazia să meargă în avantaj la vestiare, Miculescu a centrat excelent în minutul 43, dar Cipri Rus a finalizat din 10 metri imprecis. În partea secundă tot UTA a deschis seria ocaziilor în minutul 48, Kanda a centrat din lovitură liberă, Melinte a sărit fals, mingea a ajuns la Şeroni, care surprins şi nu poate relua spre poartă. După golul de 2 – 1, oaspeţii au avut o jumătate de ocazie în minutul 67, Cu 15 minute înainte de final Miculescu a părăsit terenul accidentat. Kanda nu a ajuns la centrarea lui Rus, dar UTA înscris din nou din penalty. După golul de 3 – 1 jocul s – a mai liniştit, Ioniţă a reluat în bară în minutele de prelungiri. UTA a obţinut o victorie muncită, jucătorii au avut o primă dublă la victorie dar au luptat în primul rând pentru a dedica victoria lui Ionuţ Popa.În runda următoare, UTA merge la Baloteşti

Aşa s-a marcat:

Minutul 13; Huiban primeţte o pasă şi trage din unghi aflat în careul mre exact pe colţul lung 0 – 1.
Minutul 31; Kanda a executat o loitură liberă de la 25 de metrii, Copaci a reluat cu capul în colţul lung 1 – 1.
Minutul 53;Miculescu a pătruns în viteză şi Dumitrică îi pune o barieră ca la hokei centralul dictează penalty.Rus execută lovitura de la 11 metri în dreapta portarului 2 – 1.
Minutul 78; Copaci a fost faultat în careu de Tazouti, lovitur de pe punctul cu var a fost fructificată de Şeroni cu un şut pe jos 3 – 1.

UTA: Bodea – Ivan, El Hasni, Şeroni, Copaci – Melinte, Neagu – Ciucur, Miculescu, Kanda – Rus. Au mai evoluat: Costin, Isac, Hrezdac
Snagov. Marinescu – Manole, V. Lică, Fl. Ilie, Bg. Stancu – L. Ion, Borţoneanu – Nicoară, Huiban, Danale – Al. Ioniţă. Au mai evoluat: Tazouti, Cubleşan,
Arbitri: Omar Dumitrică (Craiova) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Andrei Chişoiu (Timişoara).
Observatori FRF: Ioan Mureşan (Timişoara), Radu Bîtea (Bihor)

Etichete: cipri rus, Ionut Popa, Kanda, sportul snagov, UTA
AVANCRONICĂ la UTA – Snagov. Un test important pentru banca tehnică
Remiză în derbyul de la Sebiş; victorii pentru Lipova şi Cermei [REZULTATE / MARCATORI]