Cel mai URÂT DERBY din istoria confruntărilor UTA – Poli s-a jucat în „marțea nebună”, la Șiria! Galeriile celor două echipe se vor opri cu greu din înjurat AUTORITĂȚILE care au făcut posibilă această RUȘINE

uta poli

A fost cel mai urât derby dintre eternele rivale UTA şi Poli în istoria de 74 de ani a evenimentului! Cele 60 de minute s-au jucat astăzi, în premieră, fără cele două galerii, dar și fără incidente majore până la suspendarea jocului. Startul jocului a fost amânat cu aproape zece minute, ca urmare a protestului fanilor lui Poli, nemulţumiţi că suporterii lor (aproximativ 200 – toţi posesori de bilete) nu au fost lăsaţi la meci! Galeria Politehnicii, ajunsă la Şiria cu trenul, a fost umilită, fiind nevoită să stea într-un ţarc amenajat la jumătate de kilometru de stadion, în câmp deschis, la peste 25 de grade. În semn de solidaritate, ultraşii din peluza arădeană au rămas şi ei în afara stadionului.

Poli va pierde, în proporție de 100%, meciul la „masa verde” cu 0 – 3, acest rezultat avantajând-o pe UTA… dar rezultatul nu înlătură în niciun fel umilința pe care, la rigoare, FOTBALUL a suferit-o în această după-amiază de vară timpurie.

UTA: Bodea – Dan, R. Iuga, Roșca, Burlă – Manea, Jorza – Prună, Buia, Hlistei – Curtuiuș. A mai evoluat Stahl.

ASU Poli: Dur-Bozoancă – Bilia, Mera, Scutaru, Taub – Krausz, Lazea – Motreanu, Ignea, Sorescu – Plămadă.

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Adrian Mărginean (Aiud), Iulian Szekely (Cluj Napoca). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare).

Observatori FRF: Viorel Lolea (Reșița), Dan Monea (Aiud)

Un meci al ambițiilor între două echipe care nu  nu mai aveau obiectiv în acest sezon, dar o confruntare între echipele din Arad și Timișoara nasc orgolii nebănuite. Meciul de azi a început cu 10 minute întârziere la cererea oaspeților pentru că suporterii de pe Bega nu au fost lăsați să intre în stadion. Înainte de meci oficialii clubului arădean au precizat că oferă oaspeților doar 5% din capacitatea tribunelor conform ROAF.  Cele două galerii nu sunt prezente pe stadion, astfel că acest derby s-a desfășurat într-o liniște nefirească. Totuși, galeria utistă scandează din apropierea stadionului, iar galeria polistă este reținută de jandarmi într-un spațiu verde din marginea localității! Curtuiuș a reluat puțin alături în minutul 8, fiind prima ocazie a meciului, un meci tensionat ce a atras din primele minute cartonașe galbene. UTA a avut mai multe tentative de a finaliza dar a lipsit precizia în fața porții. În minutul 36, Burlă a fost iar imprudent în careu ca și în meciul cu Pandurii, iar arbitrul a dictat penalty, executat de Sorescu în dreapta portarului, acesta a respins salvator. Repriza sa încheiat cu ocazii la poarta arădeană, reluarea lui Scutaru a fost respinsă de un jucător arădean, portarul ar fi fost învins, era minutul 43.

În minutul 60, Marius Cociu, conducător la clubul Poli a chemat jucătorii la marginea terenului în semn de protest pentru că fanii nu au fost lăsați pe stadion. Arbitrul a așteptat trei minute regulamentare și a fluierat finalul jocului!

Suporterii Bătrânei Doamne au scandat împotriva conducerii clubului, a lui Ionuț Popa și a primarului Gheorghe Falcă.

Etichete: derby, galerii, masa verde, Siria, umilinta, UTA - POLI
CLM a aprobat REGULAMENTUL Serviciului pentru gestionarea câinilor fără stăpân din Municipiul Arad
FLORIN VLAI, chimistul care a băgat DNA în Medicina Legală din Arad, a pledat VINOVAT în fața magistraților și a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare de prima INSTANȚĂ [SOLUȚIA]