SPORTURI

Crișul acuză arbitrajul pentru eșecul cu Șelimbăr. Lipova are nevoie de victorie în retur, după 1-2 la Cisnădie

 

Manșa tur a primei etape a barajului de promovare în Liga 2 a debutat cu stângul pentru reprezentantele județului nostru în compania reprezentantelor din județul Sibiu. Șoimii Lipova, câștigătoarea seriei a VIII-a a pierdut în deplasare, dar a înscris un gol foarte important în ecuația calificării. Crișul Chișineu Criș a pierdut pe teren propriu la două goluri diferență. Gazdele au acuzat arbitrajul pentru un gol a lui Sabău, portarul a prins mingea dincolo de linia porții, și o eliminare a lui Ciornei în minutul 40, după o simulare a portarului.

Caseta tehnică

Crișul – Șelimbăr 0 – 2  (0 – 1)

Stadion: Crişul

Crișul Chișineu Criș: Rafael Zamfir – Andrei Haloș, Petru Sabău, Alexandru Nistor, Gabriel Siminic – Alin Pavel (cpt.), Adrian Suslak, Sebastian Susan – Daniel Clej, Nicu Modan, Alin Ciornei

Rezerve: Ionel Pășcălău – Alexandru Pătlăgică, Ionel Mihuța, Gelu Velici, Sebastian Budur, Liviu Busuioc, Darius Cocriș

Antrenor: Adrian Abrudean

Viitorul Șelimbăr: Cosmin Vâtcă – George Monea, Ciprian Natea, Bogdan Vișa (cpt.), Daniel Tătar – Claudiu Giura, Raul Drugă – Alexandru Neacșa, Ioan Ciorlântă, Andrei Roșu – Adrian Cîrstean

Rezerve: Tiberiu Matenciuc – Cătălin Tineiu, Ruben Vecerdea, Andrei Pașca, George Badea, Robert Moga, Andrei Câmpean, Alexandru Curtean, Sebastian Ignat

Antrenor: Florin Maxim

Marcatori: Roșu (54), Vișa (84)

Arbitru: Sorin Vadana (Cluj-Napoca); Asistenți: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) și Marius Bălan (Dej); Rezervă: Narcis Bodocan (Cluj-Napoca); Observatori: Zaharia Ciev și Ionel Poclid (ambii din Timişoara).

 

Caseta tehnică

Cisnădie – Lipova 2 – 1 (1 – 0)

Măgura Cisnădie: Raul Băilă – Andrei Stanciu, Răzvan Macrea, Andrei Stoia, Robert Cornea – Ionuț Bratima (cpt.), Alexandru Luca, Alexandru Ban, Ionuț Bărculeț – Lucian Condrea, Kenneth Obananaya

Rezerve: Angel Baumann – Florin Stelea, Alexandru Bolta, Andrei Belașcu, Raul Tomuța, Marius Coșovan, Ovidiu Gligor, Adrian Rotar, Andrei Nițu

Antrenor: Ioan Luca

Șoimii Lipova: Adelin Iliescu – Alexandru Nagy, Norbert Polgar, Abel Popa, Vlad Filimon (cpt.) – Andrei Gavrilă, M’hammed Salhi, Cristian Gherasim, Fabio Trip – Kevin Trabalka, Dragan Paulevici

Rezerve: Raul Buta – Lucian Simedru, Raul Stoin, Alexandru Hațegan, David Pop, Michel Vlad, Marcel Bercu, David Ciubăncan, Răzvan Ardelean

Antrenor: Flavius Sabau

Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti); Asistenți: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş) și George Turcu (Bucureşti); Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca); Observatori: Vasile Marc (Cluj-Napoca) și Mihail Băcescu (Braşov).

Marcatori: Bărculeț (34), Ban (65) / Salhi (68)

(Foto: paginile de facebook ale cluburilor)

***

Rezultatele din celelalte județe:

MOSTIȘTEA ULMU (2S3) – STEAUA (1S4) 0-2

SR BRAȘOV (2S5) – VEDIȚA COLONEȘTI (1S6) 0-1

BUCOVINA RĂDĂUȚI (1S1) – DACIA UNIREA BRĂILA (2S2) 2-0

SC OȚELUL GALAȚI (1S2) – FORESTA SUCEAVA (2S1) 3-0

CRIȘUL CHIȘINEU CRIȘ (2S8) – VIITORUL ȘELIMBĂR (1S7) 0-2

MĂGURA CISNĂDIE (2S7) – ŞOIMII LIPOVA (1S8) 2-1

SCM ZALĂU (2S10) – CSO CUGIR (1S9) 2-0

MINAUR BAIA MARE (1S10) – UNIREA DEJ (2S9) 0-0

CORONA BRAȘOV (1S5) – ACSO FILIAȘI (2S6) 1-0

CS AFUMAȚI (1S3) – FCSB 2 (2S4) se dispută astăzi.

Cele 20 de echipe clasate pe locurile 1 sau 2 sunt fi împerecheate între serii și joacă în dublă manșă pentru rămânerea în lupta pentru eșalonul secund.

Cele zece învingătoare vor juca din nou între ele, iar ultimele cinci câștigătoare vor promovova.

Foto principalliga2.prosport.ro

Cosmin Gherman, 9 mai 2021 11:16

soimii-lipovacrisul-selimbar-1