Cu un lot „rupt” de viroze și febră, arădencele au început slab și au pierdut dramatic în Maramureș: CSM Satu Mare – FCC ICIM Arad: 72 – 68

baschet5 1

Un lot dezechilibrat valoric în care rezervele nu se ridică încă la nivelul titularelor a fost problema majoră pentru antrenorul Bogdan Bulj. O parte dintre jucătoare au acuzat înaintea jocului o stare febrilă și viroze.

În aceste condiții arădencele au strâns din dinți și au intrat pe parchet chiar dacă nu au putut să joace la nivelul lor maxim. În aceste condiții scorul era 18 – 6 după primele cinci minute de joc. Finalul primului sfert indica totuși un echilibru 23 – 18, rezultatul unei apărări mai bune în echipa galben-albastră. Sfertul secund a debutat sub semnul echilibrului (7 – 6), 30 – 34 fiind scorul cu cinci minute înainte de pauza mare. Până la pauză în echipa gazdă s-a remarcat tot o arădeancă – este vorba despre Andra Mandache cu 11 puncte reușite, la egalitate cu Tavic. Scorul pauzei mari a fost stabilit de Hadzovic 39 – 36 cu un sfert secund câștigat de arădence (18 – 16).
Coker a realizat primele două puncte după pauză, dar a urmat o cădere și gazdele au realizat 11 puncte consecutive! După 25 de minute de joc efectiv, scorul a fost 50 – 40, Poole reducînd din diferență cu o triplă. Cu 10 minute înainte de final scorul a fost 57 – 50, ieșind la rampă Coker (18 – 14).
Arădencele au început mai bine pe ultima turnantă, 59 – 58 (cea mai mică diferență din meci) și chiar au trecut în avantaj: 59 – 60, cu cinci minute înainte de final. A urmat apoi un coș avans și s-a făcut 61 – 64.
Din păcate finalul dramatic a adus o înfrîngere pentru arădence care, în condițiile date, au dat o replică bună: 68 – 69 a fost scorul cu mai puțin de un minut înainte de ultimul fluier al arbitrului. În lotul oaspetelor a evoluat și Alexandra Uiuiu (sibiancă de origine), fostă componentă a echipei arădene desemnată în mai multe rânduri Miss Baschet.

Satu Mare: P. Green 19; A. Mandache 11; Solopova 15; Miller 13; Harrison 10. Au mai evoluat: Baltic 4, Alexandra Uiuiu, Lazăr, Sârlea, Kadar.
Antrenor: M. Doba.

ICIM: Hadzovic 6;  Coker 14; Nagy 2;  Tavic 14; Poole 14. Au mai evoluat: Ferenczi 6; Ciotir 2; Wingate 10; Mercea.
Antrenor: Bogan Bulj.

Etichete: andra mandache, Arad, Hadzovic, icim, Satu Mare, uiuiu
DREPT LA REPLICĂ privitor la articolul „Avem o Poliţie Locală. Cum o curăţăm?”
La mulți ani, Dana Dodean Monteiro!

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…
petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…