Elevele lui Cameniță sunt la trei puncte de promovare

fotbal feminin

AC  Piroș Security – Luceafărul Filiași 1 – 0 (0 – 0 )

Meci deosebit de echilibrat pe arena Șega între echipa AC Piroș Security, și Luceafărul Filiași, contând pentru liga secundă de fotbal. În prezența a 100 de spectatori elevele lui Gigi Cameniță au muncit mult în acest joc în fața oltencelor, o echipă incomodă. Intervențiile portăriței Bărbosu în două rânduri au făcut ca tabela să indice un scor alb după o jumătate de oră de joc. Pentru că și-a dorit mult victoria, Pavel Piroș a reușit să o aducă în lot pe Corina Olaru, fostă componentă a echipei din Cluj și al lotului reprezentativ, aceasta a venit la Arad direct de la Londra. Gruparea antrenată de Gigi Cameniță putea intra la pauză în avantaj dar Sîrbovan a avut o finalizare imprecisă. Tot ea a deschis seria ocaziilor după pauză, dar oaspetele au replicat în minutul 60, după un corner. Șerban a reluat în transversală, mingea a revenit la oltence dar au reluat alături de țintă. Meciul se îndrepta spre o remiză echitabilă, dar arădencele au deschis scorul după o fază fixă petrecută în minutul 85. O lovitură liberă executată de Vanu, mingea a ajuns cu noroc la A. Cociuba care a reluat sec lângă bară, aducând victoria arădencelor. În tur, Luceafărul s-a impus tot cu același scor. Cu trei etape înainte de finalul campionatului, gruparea arădeană mai are nevoie de trei puncte în fața unor echipe accesibile. Cu acest succes arădencele au pus o diferență de 6 puncte între ele și oaspetele de astăzi. AC Piroș Security, mai joacă la Reșița, la Baia Mare și acasă cu echipa satelit a grupării din Cluj, formație care nu are drept de promovare, chiar dacă e pe primul loc. Doar de trei puncte mai au nevoie arădencele să promoveze matematic.

AC Piroș Security: Bărbosu – Dobrea, Olar, Liheț, Vanu – Olariu, Usain, Chiș, Cociuba – Sîrbovan, Bălaș. Antrenor: Gigi Cameniță.

Arbitri: Mihai Domșa Daniel Popa (Aiud) , Paula Crișan (Alba Iulia).

Observator FRF: Sorin Ciotlăuș (Deva).