FCC Baschet Arad s-a calificat în sferturile Cupei României cu o victorie LA SCOR în fața eternei rivale CSM Târgoviște

icim targoviste cupa

FCC Baschet Arad – CSM Târgovişte 78-38 ( 19-3, 27-11, 16-11, 16-12)

FCC Baschet Arad a făcut aseară cel mai bun meci din actualul sezon şi s-a calificat în următorul tur al Cupei României. O victorie istorică împotriva marii rivale, una dintre cele mai mari diferenţe de-a lungul timpului din unicul derby din baschetul feminin românesc. Sa terminat78-37 pe fondul unei apărări foart O victorie ce ridică mult moralul fetelor antrenatee precise a grupării arădene. Problema învingătoarei nu s-a pus nicio secundă pe durata întregului meci, iar soarta era deja scrisă încă după primele 6 minute: un fulminant run de 13-0. Întâmplător sau nu, la fel ca la precedenta vizită la Arad pentru CSM Târgovişte (meciul 2 al primului tur de play-off din sezonul trecut), dâmboviţencele au reuşit  contra-performanţa de a marca doar 37 de puncte. În tur la Târgovițte scorul a fost 60 – 53 pentru oaspetele de ieri. Pe data de 4 noiembrie la Arad va sosii U. Cluj, meci contând pentru campionatul intern.

Arad: Webb 26 de puncte, Karakasevic 24,Fodor 9,  Hadzovic 7, Ciotir 6, Ardelean 4, Akatiotou 2.

Târgoviște: Petrof  12, Chivu 3, Toma 2, Irimia 7, Păun 2, Ghiță 3, Stoenescu 8.

Etichete: ancuta stoenescu, cupa romaniei, FCC, karakasevic, targoviste
Cu ocazia ALEGERILOR din noiembrie… au ieftinit scumpirea căldurii de la CET: vom plăti „doar” 280,77 lei pe o gigacalorie, în loc de 391, 74
Vine iarna… așa că după „burlănarii țepari” apar „instalatorii țepari”