FCSB s-a impus la limită la Arad, într-un meci în care n-a ținut cu noi nici măcar gazonul prost

uta fcsb

UTA – FCSB 0 – 1 (0 – 1 )

UTA: Balauru – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Isac, Vorobjovas – Antal, Roger, D. Rusu – Hora. Au mai evoluat: Albu, Tomozei, Miculescu, Adi Petre, Voinea. Antrenor: Laszlo Balint.

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron, Radunovici – Vână, Ov. Popescu, Olaru – Moruțan, Fl. Tănase, Fl. Coman. Au mai evoluat: Istrate, Perianu.  Antrenor: Toni Petrea.

Arbitri: Horațiu Feșnic – Alexandru Cerei (ambii din Cluj) – Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Szabolcs Kovacs (Carei).

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău). Observator de joc: Marian Ivan (Brașov)

„Filmul” meciului

FCSB a jucat mult mai ofensiv față de  meciurile de până acum.
Posesie alternativă pentru cele două combatante în primele 10 minute.
În minutul 14, o  centrare  pe dreapta  de Radunovic, Vână  a reluat direct spre poartă, mingea a fost deviată de Ilie și  reținută de Balalauru; oaspeții  au cerut un henț.
Două minute mai  târziu, șut al lui Moruțan de la 20 de metri lateral dreapta, Balauru boxează, neriscând să rețină mingea.
Arădenii au reacționat în minutul 25: Antal  a trimis direct spre poartă, dar  nu a cadrat  șutul.
Peteleu  a trimis o minge spre propria poartă, a interceptat Tănase, care trimite cu efect mult alături de poartă în minutul 33.
Hora a primit o minge în adâncime, a tras din  fața careului  alături, cu zece minute înainte de pauză.
UTA a luat gol cu puțin înainte de pauză, după care a venit eliminarea lui Isac, în minutul 41:  Isac îl blochează pe Olaru care încerca să execute o lovitură liberă, iar Horațiu Feșnic îi acordă tânărului arădean al doilea galben.

Coman putea dubla avantajul, dar șutul său a nimerit  bara aproape de vinclu. Minutul 47: lansare pentru  Istrate, care la prima atingere de  minge a tras de la 13 metri din pozițe suspectă; a respins Balauru până la Tănase, iar șutul   său a fost respins  de Peteleu.
Tănase trece de Erico, pătrunde în careu și încearcă să finalizeze la colțul lung dar trimite pe lângă, minutul  55.
Minutul 75: Moruțan și Olaru combină în careu, șutul acestuia din urmă trece alături.
În minutul78, Coman trage în portar.
FCSB s-a jucat cu ocaziile, iar cu trei minute înainte de fluierul final, UTA a fost aproape de gol: pe final Tomozei centrează de pe dreapta, Miculescu se înalță și, de la opt metri  trimite cu capul, dar Vlad respinge, Voinea fiind aproape de a devia mingea.

În runda următoare UTA  merge  la Craiova, iar la București  merge CFR Cluj.

Minutul 40,Radunovic a centrat cu dreptul de pe stânga, Coman a așezat mingea cu capul  pentru Moruțan care a trimis tot cu capul  de pe picioare la colțul lung:UY 0 -1.

Etichete: balint, fcsb, isac, petrea, UTA
[AVANCRONICĂ] După CFR vine FCSB, iar suporterii își doresc o „dulce răzbunare”
CINCI NOI centre de vaccinare cu MODERNA în Arad, Șiria, Sântana, Curtici și Gurahonț. Vezi LOCAȚIILE